Trudno wyobrazić sobie normalne działanie jakiegokolwiek warsztatu związanego z lakiernictwem bez pistoletu lakierniczego. To podstawowe i obowiązkowe narzędzie pracy w tego typu miejscach. Co jednak ważne, pistolety lakiernicze wykorzystywane są także w wielu prywatnych, przydomowych warsztatach. Największą zaletą tego narzędzia jest to, że umożliwia ono szybkie i efektywne pomalowanie różnych powierzchni. Co więcej, zastosowanie go pozwala na stworzenie równej powłoki. Duża popularność pistoletów lakierniczych wynika także z tego, że są one bardzo łatwe w użyciu. Na rynku dostępnych jest oczywiście wiele modeli. Wybór konkretnego często nie jest zatem łatwy. Czy zatem kierować się, wybierając pistolet lakierniczy dla amatora?

Działanie pistoletu lakierniczego

Jak wspomniano, pistolety lakiernicze to urządzenia bardzo proste w użytkowaniu. Sposób ich działania nie jest skomplikowany. Przede wszystkim polega on na rozpyleniu powłoki lakierniczej pod wpływem niewielkiego ciśnienia. Sam lakier, który wydostaje się z pistoletu, przyjmuje formę bardzo małych kropel. Nie tylko sposób działania, ale i konstrukcja pistoletów lakierniczych pozostaje stosunkowo prosta. Istotne jest tu przede wszystkim to, że ich budowa daje możliwość bardzo równomiernego rozprowadzania lakieru na powierzchni, która jest lakierowana.

Wybór pistoletu lakierniczego

Wybierając konkrety model pistoletu lakierniczego, przede wszystkim pod uwagę wziąć należy to, do jakich konkretnie zadań będzie on wykorzystywany. Pod tym kątem wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje pistoletów lakierniczych. Konkretnie chodzi tu o pistolety HVLP oraz pistolety HP. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj, są to urządzenia niskociśnieniowe. Pistolety HVLP wyposażone są w posiadającą wiele otworów dyszę. W trakcie ich użytkowania ciśnienie spada, a ilość natryskiwanego lakieru zaczyna wzrastać. Jeśli natomiast chodzi o pistolety lakiernicze HP, są to urządzenia wysokociśnieniowe. W tym przypadku narzędzie wyposażone jest w jeden mały otwór, przez który wytryśnięta zostaje niewielka ilość lakieru pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Przy wyborze pistoletu lakierniczego pamiętać trzeba, aby koniecznie był to produkt wysokiej jakości. Oznacza to, że pistolet musi być trwały i wytrzymały. Dodatkowo istotne jest, aby konkretny model dopasowany był do odpowiedniego rodzaju zbiornika. Większy zbiornik zastosować należy w przypadku pistoletów HVLP. Z kolei mniejsze pojemniki stosuje się w przypadku pistoletów HP. Dla amatora dobrym wyborem może być elektryczny pistolet lakierniczy. To model nieco mniej wydajny w porównaniu z tradycyjnymi, jednak korzystanie z niego jest znacznie łatwiejsze.

Zbiornik i dysza do pistoletu lakierniczego

Zaznaczono już, że pistolet lakierniczy musi być dopasowany do odpowiedniego modelu zbiornika. Wyróżnić można tu dwa rodzaje zbiorników. Mowa tu o modelu górnym oraz dolnym. Zbiornik góry charakteryzuje się mniejszą pojemnością. Z tego też względu montowany jest na górze pistoletu lakierniczego. Narzędzia z górnym zbiornikiem powszechnie wykorzystuje się do malowania małych powierzchni. Wynika to z tego, że są bardzo precyzyjne. Pistoletem z górnym zbiornikiem pomalować można nawet najmniejsze detale. Z kolei zbiornik dolny to pojemnik o dużo większej pojemności. Dlatego też montowany jest na dole pistoletu. Urządzenia z dolnym zbiorkiem zwykle wykorzystuje się do malowania większych powierzchni. Dzięki temu, że pojemnik znajduje się na dole, z takiego pistoletu korzysta się łatwiej. Przyznać jednak trzeba, że pistolety z dolnym zbiornikiem są mniej precyzyjne w porównaniu z pistoletami z górnym zbiornikiem.

Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o dyszach do pistoletów lakierniczych. Pamiętać należy, aby dysza zawsze dopasowana była do malowanej powierzchni. Istotne jest zatem, aby przed rozpoczęciem malowania zapoznać się z jej charakterystyką. Od właściwego dopasowania dyszy w dużym stopniu uzależniony jest efekt malowania.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…