Kolizja to coś, co może spotkać nawet najlepszego kierowcę. Nawet jeżeli Ty uważasz i przestrzegasz przepisów, to nigdy nie wiesz, co zrobi kierowca jadący obok albo przed lub za Twoim pojazdem. Kolizja nie swoim autem to dodatkowy stres i formalności. Warto znać swoje prawa i nie ulegać emocjom. W tym przypadku są one zdecydowanie złym doradcą. Złożonego pod wpływem nerwów oświadczenia nie będzie już można wycofać w toku dalszych czynności.
Wypożyczalnia samochodów Szczecin – umowa to podstawa
Przede wszystkim jeżeli planujesz lub potrzebujesz wypożyczyć auto, skorzystaj z usług profesjonalnego podmiotu. To znacznie lepsza opcja niż korzystanie z auta znajomych lub rodziny. W razie wypadku lub kolizji nikt nie jest postawiony w niezręcznej sytuacji. Wszelkie kwestie z tym związane reguluje bowiem umowa między Tobą a wypożyczalnią. Jeżeli natomiast uszkodzisz auto kogoś bliskiego, narazisz się na nieprzyjemności rodzinne lub towarzyskie. Na skutek zdarzenia właściciel pojazdu może bowiem stracić zniżki ubezpieczeniowe, podczas gdy faktycznie odpowiedzialną osobą będziesz Ty.
Uszkodziłem auto z wypożyczalni – co teraz?
Kolizja autem z wypożyczalni (albo Twoim własnym) to spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym. Dlatego w pierwszej kolejności musisz zabezpieczyć miejsce zdarzenia za pomocą trójkątów ostrzegawczych. Te znajdziesz w bagażniku pojazdu. Jest to obligatoryjne wyposażenie pojazdu, podobnie jak gaśnica czy kamizelka odblaskowa. Jeżeli ktokolwiek ucierpiał podczas zdarzenia, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W przypadku kolizji autem z wypożyczalni rekomendowane jest wezwanie na miejsce zdarzenia patrolu drogówki. Raczej nie spisuj oświadczenia – pozostaw kwestię ustalenia stanu faktycznego policji. Szczególnie gdy wina za spowodowanie zdarzenia jest przedmiotem sporu, nie ulegaj presji. Pamiętaj, że wypożyczalnia aut to podmiot profesjonalny, dla którego formalności mają szczególne znaczenie. Chodzi tu przede wszystkim o ubezpieczenie floty, jaką dysponuje wypożyczalnia.
Bezpośrednio po zdarzeniu, jeżeli tylko jesteś na siłach, skontaktuj się z pracownikami wypożyczalni samochodów w Szczecinie. Nie obawiaj się tego telefonu. Zadaniem pracowników jest nie tylko wypożyczenie Ci auta, ale także opieka nad Tobą i pojazdem do momentu zwrotu samochodu. Zadzwoń szczególnie wtedy, gdy czujesz, że tracisz kontrolę i nie wiesz, co dalej. Pracownicy udzielą Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz poinstruują krok po kroku, co dalej zrobić. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jesteś sprawcą, czy ofiarą wypadku lub kolizji drogowej.
Odpowiedzialność za wynajęty samochód – ubezpieczenie
Wypadek wypożyczonym samochodem to podstawa ubiegania się o świadczenie odszkodowawcze z tego tytułu od sprawcy zdarzenia. W sytuacji gdy to nie Ty jesteś winny, wszelkie koszty zostaną pokryte z polisy winowajcy kolizji lub wypadku. Z tego względu warto skorzystać z dodatkowych pakietów ochronnych, jakie są dostępne przy wypożyczeniu auta. Wówczas nie musisz obawiać się kosztów naprawy, holowania czy pojazdu zastępczego, bo te zostaną pokryte z polisy AC. Jeżeli natomiast nie zdecydujesz się na taki pakiet ochronny, pokryjesz z własnej kieszeni część kosztów szkody, do której doszło na skutek spowodowanej przez Ciebie kolizji lub wypadku.
To właśnie z uwagi na kwestie ubezpieczeniowe, warto korzystać z usług profesjonalnych wypożyczalni. Koszt wypożyczenia pojazdu obejmuje również cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC na ten okres. Bez dopełnienia tej formalności nie otrzymasz auta w sposób zgodny z polskim prawem. Ubezpieczenie OC nie jest jednak tylko pustą formalnością. Zapewnia realną ochronę, ponieważ w razie poważnego wypadku koszty leczenia mogą być ogromne. Gdyby nie było tego rodzaju ochrony, sprawca wypadku zapewne do końca życia spłacałby kredyt wzięty na poczet pokrycia kosztów leczenia ofiary wypadku. W zależności od stanu zdrowia poszkodowanego, odszkodowanie może także obejmować obowiązek wypłaty dożywotniej renty w związku z utratą zdolności do pracy.