Polisa Cargo w transporcie jest to ubezpieczenie mienia w komunikacji. Taka polisa obejmuje ochroną przewożony drogą kolejową, lądową, śródlądową, morską oraz lotniczą towar, od ubytku, utraty lub zniszczenia, niezależnie od tego, czy przewozisz go samodzielnie, czy też korzystasz z profesjonalnego przewoźnika w transporcie międzynarodowym lub krajowym. Co więcej, nie ma znaczenia, czy mienie jest nowe, czy też używane. Dodatkowym udogodnieniem takiej polisy jest bardzo korzystna cena.

Polisa Cargo dla kogo?

Polisa Cargo w transporcie skierowana jest do właścicieli towarów, którzy chcą zabezpieczyć swoje mienie podczas transportu, niezależnie, czy chodzi o transport krajowy, czy międzynarodowy. Jednak odbiorcą ubezpieczenia Cargo są także przewoźnicy, których umowa zobowiązuje do nabycia ochrony towaru od zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie CARGO przeznaczone jest dla producentów, handlowców oraz dystrybutorów, którzy narażeni są na szkody, podczas przewożenia towarów. Co więcej, także właściciele firm przewozowych bardzo często wykupują polisę CARGO, które funkcjonuje wówczas jako uzupełnienie standardowego OC przewoźnika. Ubezpieczyć można surowce i produkty o różnym stopniu przetworzenia, półprodukty i wyroby gotowe. Warto jednak mieć na uwadze, że polisie CARGO nie podlegają dokumenty, dzieła sztuki oraz żywe zwierzęta.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie Cargo?

Ubezpieczenie Cargo gwarantuje, że towar będzie chroniony do wartości sumy ubezpieczenia, czego nie obejmuje podstawowe OC przewoźnika. Bardzo często firma transportowa nie odpowiada za poniesione szkody, które związane są z przewozem towaru lub ogranicza swoją odpowiedzialność tylko do wysokości rzeczywistej wartości przesyłki.

Ubezpieczenie CARGO chroni mienie ubezpieczonego w takich przypadkach, jak: klęski żywiołowe (huragan, pożar, huragan, trzęsienie ziemi, lawina, osunięcie ziemi itp.), kradzieże (mienia oraz środka transportu z mieniem), rozboje, uszkodzenia ładunków oraz chroni w podczas wypadków danego środka transportu.

Rodzaje ubezpieczenia Cargo

Do dyspozycji są 3 rodzaje ubezpieczenia CARGO, takie jak:

  • Polisa jednostkowa

Jest podstawową formą ubezpieczenia. Jest zawierana jednorazowo tylko na czas transportu konkretnego materiału/ładunku. Wybór tej opcji jest bardzo popularny, gdy ilość ładunków w ciągu roku nie jest duża oraz nie opłaca się kupować złożonych ubezpieczeń.

  • Polisa otwartego pokrycia

Zakres oraz stawka polisy otwartego pokrycia są ustawiane z góry na okres dwunastu miesięcy. Ochronie podlegają tylko te ładunki, które są zgłoszone przed planowanym rozpoczęciem przewozu. Ta polisa jest wybierana, gdy z jakichś powodów nie ma potrzeby, by wszystkie towary były ubezpieczone. Wybór tej opcji polisy się opłaca, gdy roczna liczba ładunków nie jest duża i nie będzie opłacalne wykupowanie jednostkowego ubezpieczenia.

  • Polisa obrotowa

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia otwartego pokrycia, w polisie obrotowej stawka oraz zakres ubezpieczenia ustalany jest na 1 rok. Różnica jednak polega na tym, że przy tej polisie nie ma przymusu zgłaszania każdego transportu towarów oddzielnie. Ochrona obejmuje każdy transport, który odbywał się w okresie trwania polisy obrotowej. Wybierz ten rodzaj polisy, jeśli transportów jest dużo i chcesz, by każdy z nich był z automatu ubezpieczony.

Polisa Cargo ile kosztuje?

Zakres ubezpieczenia towaru wiąże się z wysokością składek. Ponadto, obszar ochrony: podstawowy, rozszerzony albo pełny, musisz dobrać w zależności do rodzaju transportowanego mienia oraz grożącemu mu ryzyku. Na przykład, transportując elektronikę, która jest podatna na kradzież oraz bardzo wrażliwa na szkody, wybierz inną opcję polisy CARGO, niż w przypadku ciężkich, stalowych konstrukcji, które nie są często kradzione. Wielkość składek wiąże się również z rodzajem polisy. Zdecydowanie warianty jednostkowe są najdroższe. Natomiast, jeżeli regularnie transportujesz towar, to najbardziej opłacalna będzie polisa obrotowa lub otwartego pokrycia.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…