Firmy kurierskie zajmują się przewożeniem ładunków o różnej specyfice – także tych szczególnie delikatnych. Trudno jednak zgadywać, co znajduje się w zabezpieczonym kartonie, jeśli nie ma na nim żadnego oznaczenia. W celu zakomunikowania kurierowi, że wewnątrz przesyłki znajduje się wrażliwy na uszkodzenia przedmiot, paczkę można okleić etykietą „Uwaga szkło”. Kiedy użycie oznaczenia będzie niezbędne i czy ma ono realny wpływ na sposób traktowania przesyłki?

Etykiety UWAGA SZKŁO – na jakich paczkach je naklejać?

Oznaczenie „Uwaga szkło” powinno zostać umieszczone w widocznym miejscu na kartonie, tak by nie było możliwości jego przeoczenia. Osoba wysyłająca w paczce delikatny przedmiot może okleić ją z kilku stron wlepkami lub użyć do tego samoprzylepnej taśmy z piktogramem pobitego kieliszka. Obok obrazka, etykiety uwaga szkło mogą mieć na swojej powierzchni napisy „Ostrożnie” bądź „Fragile”. Na jakich paczkach powinny być umieszczane oznaczenia?

  • Kartony zawierające przedmioty szklane, takie jak naczynia, bądź dekoracje. Trzeba pamiętać, że poza oznaczeniem paczki konieczne będzie zabezpieczenie ładunku folią bąbelkową i/lub poduszkami z powietrzem.
  • Paczki zawierające kruche elementy, takie jak ceramiczne żyrandole, wazony i świeczniki.
  • Przesyłki ze sprzętem elektronicznym, w szczególności zawierające telewizory, tablety czy laptopy.
  • Kartony zabezpieczające lustra, szklane tace i kruche ramy na obrazy lub zdjęcia.

Przed nadaniem przesyłki warto zapoznać się z regulaminem danej firmy kurierskiej. Część przewoźników opracowuje bowiem listę przedmiotów, które nie powinny być przesyłane za pośrednictwem ich usług. Niedostosowanie się do zapisów w regulaminie może skutkować tym, że firma kurierska nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia przedmiotu, które powstały w czasie transportu.

Etykiety logistyczne a firmy kurierskie

Przy oznaczaniu paczek etykietami „Uwaga szkło” nie trzeba używać ich konkretnego rodzaju. Nie istnieje bowiem ustalony standard, który określałby jednolity wygląd oznaczeń ostrzegawczych. Mogą mieć one formę pojedynczych naklejek, bądź samoprzylepnych taśm umieszczanych na kartonie. Warto jednak pamiętać, by etykieta w jasny sposób komunikowała kurierowi sposób postępowania z paczką. Dobrze, by oprócz piktogramu z pobitym kieliszkiem na naklejce znajdował się napis „Uwaga szkło”, bądź angielskie „Fragile”.

Wysłanie paczki musi być też poprzedzone zapoznaniem się z polityką usług danej firmy kurierskiej. Wybrani przewoźnicy oferują specjalne traktowanie przesyłki pod warunkiem wniesienia ustalonej opłaty dodatkowej. Paczki oznaczone etykietą „Uwaga szkło” będą więc przewożone przy zachowaniu szczególnej ostrożności, jeżeli przedtem klient zapłaci firmie kurierskiej za wykonanie usługi specjalnej.

Po co oklejać paczki etykietami UWAGA SZKŁO?

Podstawową funkcją etykiet ostrzegawczych jest ułatwienie komunikacji pomiędzy nadawcą a kurierem. Paczka oznaczona naklejką „Uwaga szkło” powinna być traktowana przez przewoźnika ze szczególną ostrożnością. Nie może być przerzucana, czy umieszczana pod innymi, ciężkimi ładunkami, które mogłyby spowodować uszkodzenie zawartości. Oznaczenie informuje więc kuriera, że wewnątrz kartonu znajduje się delikatny przedmiot – nie jest konieczne zaglądanie do paczki, by dowiedzieć się więcej o charakterze ładunku.

Naklejki pomagają w bezpiecznym transporcie kruchych przedmiotów, ale także w ich składowaniu i przeładowywaniu. Należy pamiętać, że proces logistyczny składa się z wielu etapów. Na każdym z nich zawartość paczki jest narażona na uszkodzenia, pęknięcia i zniszczenia. Umieszczając na niej etykietę „Fragile” zyskuje się większą pewność, że pracownicy odpowiedzialni za ładunek na poszczególnych etapach procesu logistycznego będą obchodzić się z nim ze szczególną ostrożnością.

Nie ma jednego, ustalonego z góry wyglądu etykiet „Uwaga szkło”. Najczęściej mają one formę czerwonej grafiki na białym tle i przedstawiają pęknięty kieliszek. Na naklejce może widnieć napis „Uwaga szkło”, bądź „Fragile”, co powinno być sygnałem dla kuriera o kruchym przedmiocie znajdującym się wewnątrz paczki.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…