• 12 października 2021

Ocieplenie poddasza jest kluczowym elementem w zachowaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ponieważ pozwala to na dokonanie pewnych świadomych ograniczeń w domowym budżecie. Jednak jest wiele możliwości, w kwestii sposobów i doboru odpowiedniego materiału, który można użyć podczas tego przedsięwzięcia. Każdy z nich różni się od siebie właściwościami, a dobry wybór będzie możliwy tylko wtedy, gdy je dokładnie poznamy. Warto więc przyjrzeć się im z bliska.

Jakim materiałem można ocieplić poddasze?

Na rynku można znaleźć wiele różnych materiałów, ale do najbardziej popularnych należą wełna, pianka, styropian i włókno celulozowe. Które będzie najlepszym wyborem i w jakich sytuacjach?

Wełna mineralna

Ocieplanie poddasza w Rzeszowie to zadanie, do którego bardzo często używa się wełny mineralnej. Nic w tym dziwnego, gdyż prezentuje ona dobrą izolację cieplną, jak i akustyczną. W ten sposób nie musimy martwić się o utratę odpowiadającej nam temperatury, jednocześnie zapewniając sobie spokój i ciszę, której każdy pragnie w domostwie.

Jej lekka struktura jest też bardzo pomocna podczas samej pracy, gdyż z łatwością można ją wnieść po schodach. Jej elastyczność skutecznie pomaga w wypełnieniu przestrzeni między krokwiami, co również usprawnia cały proces pracy. Warto wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej – skalna i szklana. Nie różnią się wieloma parametrami, jednak wełna szklana jest bardziej odporna na ogień i posiada większą sprężystość.

Pianka poliuretanowa

Kolejną odpowiedzią na pytanie, czym ocieplić poddasze, jest pianka poliuretanowa, która jest stosunkowo najnowszym rozwiązaniem z tutaj przedstawianych. Jej największą zaletą jest przede wszystkim szybkość, z jaką może zostać zaaplikowana na dużych powierzchniach. Tak naprawdę wystarczy kilka godzin, aby zespół specjalistów, z pomocą urządzeń natryskowych, ocieplił poddasze o powierzchni nawet 100 m2.

Jej właściwości izolacyjne są naprawdę dobre, jednak ma jedną dużą wadę – jest dość droga. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach zatrudnienia specjalistów, którzy przyniosą odpowiedni sprzęt i będą mieli odpowiednie doświadczenie.

Styropian

Niezależnie, czy mowa o ocieplaniu poddasza w Rzeszowie, czy innym mieście, bardzo często można spotkać się z postawieniem na styropian. Występuje on najczęściej w postaci płyt z podłużnymi nacięciami, które znacząco zwiększają elastyczność tego materiału.

Już od wielu lat stosowany jest on do ocieplania całych budynków, a wszystko to przez nieprzewodzenie ciepła. Dzięki temu nie trzeba martwić się o uciekanie gorącego powietrza z mieszkania w zimie, jak i o dostęp upału podczas letnich dni.

Niestety, płyty te mają też swoje minusy. Bardzo słabo izolują pod względem akustycznym i są łatwopalne, co w razie pożaru nie wróży dobrze.

Włókno celulozowe

Jest to najbardziej ekologiczne z rozwiązań, których używa się do ocieplenia poddasza – materiał ten otrzymywany jest z makulatury poddanej procesowi recyklingu. Posiada dobre właściwości izolacyjne zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Jednocześnie jest odporny na ogień, a w formie natryskowej bardzo łatwo pokryć nim duże powierzchnie w krótkim czasie.

Który materiał wybrać?

Tak naprawdę nie można wybrać tego, który jest idealny w każdej sytuacji. Warto doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jaki mamy budżet, bo on w dużej mierze pokazuje, co będzie najkorzystniejszą opcją.

Mając do pokrycia niewielkie poddasze, nie ma sensu inwestować w piankę poliuretanową, która dużo bardziej będzie się opłacać przy większych powierzchniach. Wszystko to dlatego, że wynajem ekipy i sprzętu będzie samo w sobie tak samo kosztowne, niezależnie od powierzchni. Wtedy lepiej postawić na ocieplenie poddasza w inny sposób – na przykład wełną mineralną bądź styropianem.

Warto też zapytać siebie, jak bardzo zależy nam na komforcie akustycznym. Tutaj można popatrzeć na głośność dzielnicy, jak i odległość od innych domów. Jeśli potrzebujemy mocnego wyciszenia, nie ma sensu inwestować w styropian.

Jak widać, wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Trzeba ją dokładnie przemyśleć, aby być pewnym wyboru odpowiedniego materiału.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…