Ocieplenie poddasza jest kluczowym elementem w zachowaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ponieważ pozwala to na dokonanie pewnych świadomych ograniczeń w domowym budżecie. Jednak jest wiele możliwości, w kwestii sposobów i doboru odpowiedniego materiału, który można użyć podczas tego przedsięwzięcia. Każdy z nich różni się od siebie właściwościami, a dobry wybór będzie możliwy tylko wtedy, gdy je dokładnie poznamy. Warto więc przyjrzeć się im z bliska.
Jakim materiałem można ocieplić poddasze?
Na rynku można znaleźć wiele różnych materiałów, ale do najbardziej popularnych należą wełna, pianka, styropian i włókno celulozowe. Które będzie najlepszym wyborem i w jakich sytuacjach?
Wełna mineralna
Ocieplanie poddasza w Rzeszowie to zadanie, do którego bardzo często używa się wełny mineralnej. Nic w tym dziwnego, gdyż prezentuje ona dobrą izolację cieplną, jak i akustyczną. W ten sposób nie musimy martwić się o utratę odpowiadającej nam temperatury, jednocześnie zapewniając sobie spokój i ciszę, której każdy pragnie w domostwie.
Jej lekka struktura jest też bardzo pomocna podczas samej pracy, gdyż z łatwością można ją wnieść po schodach. Jej elastyczność skutecznie pomaga w wypełnieniu przestrzeni między krokwiami, co również usprawnia cały proces pracy. Warto wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej – skalna i szklana. Nie różnią się wieloma parametrami, jednak wełna szklana jest bardziej odporna na ogień i posiada większą sprężystość.
Pianka poliuretanowa
Kolejną odpowiedzią na pytanie, czym ocieplić poddasze, jest pianka poliuretanowa, która jest stosunkowo najnowszym rozwiązaniem z tutaj przedstawianych. Jej największą zaletą jest przede wszystkim szybkość, z jaką może zostać zaaplikowana na dużych powierzchniach. Tak naprawdę wystarczy kilka godzin, aby zespół specjalistów, z pomocą urządzeń natryskowych, ocieplił poddasze o powierzchni nawet 100 m2.
Jej właściwości izolacyjne są naprawdę dobre, jednak ma jedną dużą wadę – jest dość droga. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach zatrudnienia specjalistów, którzy przyniosą odpowiedni sprzęt i będą mieli odpowiednie doświadczenie.
Styropian
Niezależnie, czy mowa o ocieplaniu poddasza w Rzeszowie, czy innym mieście, bardzo często można spotkać się z postawieniem na styropian. Występuje on najczęściej w postaci płyt z podłużnymi nacięciami, które znacząco zwiększają elastyczność tego materiału.
Już od wielu lat stosowany jest on do ocieplania całych budynków, a wszystko to przez nieprzewodzenie ciepła. Dzięki temu nie trzeba martwić się o uciekanie gorącego powietrza z mieszkania w zimie, jak i o dostęp upału podczas letnich dni.
Niestety, płyty te mają też swoje minusy. Bardzo słabo izolują pod względem akustycznym i są łatwopalne, co w razie pożaru nie wróży dobrze.
Włókno celulozowe
Jest to najbardziej ekologiczne z rozwiązań, których używa się do ocieplenia poddasza – materiał ten otrzymywany jest z makulatury poddanej procesowi recyklingu. Posiada dobre właściwości izolacyjne zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Jednocześnie jest odporny na ogień, a w formie natryskowej bardzo łatwo pokryć nim duże powierzchnie w krótkim czasie.
Który materiał wybrać?
Tak naprawdę nie można wybrać tego, który jest idealny w każdej sytuacji. Warto doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jaki mamy budżet, bo on w dużej mierze pokazuje, co będzie najkorzystniejszą opcją.
Mając do pokrycia niewielkie poddasze, nie ma sensu inwestować w piankę poliuretanową, która dużo bardziej będzie się opłacać przy większych powierzchniach. Wszystko to dlatego, że wynajem ekipy i sprzętu będzie samo w sobie tak samo kosztowne, niezależnie od powierzchni. Wtedy lepiej postawić na ocieplenie poddasza w inny sposób – na przykład wełną mineralną bądź styropianem.
Warto też zapytać siebie, jak bardzo zależy nam na komforcie akustycznym. Tutaj można popatrzeć na głośność dzielnicy, jak i odległość od innych domów. Jeśli potrzebujemy mocnego wyciszenia, nie ma sensu inwestować w styropian.
Jak widać, wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Trzeba ją dokładnie przemyśleć, aby być pewnym wyboru odpowiedniego materiału.