Czasy, w których jako dzieci musieliśmy bawić się jedną lub maksymalnie dwoma zabawkami odeszły już dawno do lamusa. XXI wiek oferuje każdemu maluchowi niemal nieorganiczny dostęp do takich zabawek, na jakie ma on ochotę. Ulubiony super bohater lub postać z bajki? Wóz strażacki lub policyjny? Kolejka lub tor wyścigowy? Nie ma problemu. Te i wiele innych propozycji czeka na najmłodszych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.
Zabawki edukacyjne dla dzieci
Z tego właśnie powodów pewnie wielokrotnie byłeś mocno namawiany przez swoją córkę lub syna na zakup zabawki, którą sobie wypatrzyło. Problem polega jednak na tym, że wielu rodziców, w trosce o swoje dzieci, chce upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – spełnić marzenie pociechy, a przy okazji zadbać o jej rozwój. Czy istnieją zatem takie zabawki, które łączą te dwie cechy? Na szczęście tak! Świetnym tego przykładem są drewniane puzzle. Łączą one właśnie te dwa elementy, o których wspomniano wcześniej.
Z jednej strony zapewniają dziecku rozrywkę, którą można połączyć ze spędzaniem wspólnie czasu z pozostałymi członkami rodziny, z drugiej rozwija się pod względem manualnym, trenując logiczne myślenie oraz spryt. Bardzo ważnym zagadnieniem, na które w omawianym przykładzie warto jednak zwrócić uwagę, jest to, jakie puzzle będą pasować pod dany wiek dziecka. Nie każde drewniane puzzle będą odpowiednie dla dziecka w wieku 2 lub 7 lat. Wybierając taką zabawkę, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami, które na opakowaniach podaje często producent. Wszystko ma oczywiście związek z zapewnieniem dziecku bezpieczeństwa — wielkość oraz ilość elementów, oraz pozwolić mu na realizację, która nie będzie utrudniana przez zbyt wysoki poziom puzzli — trudny obrazek.
Puzzle dla 6-latków — ile elementów powinny zawierać?
Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Ma inne cechy charakteru oraz upodobania. Na postawione pytanie: puzzle dla 6 latków — ile elementów powinny zawierać, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Można określić jednak pewne schematy, którymi warto się kierować podczas wyboru puzzli dla 6-letniego chłopca lub dziewczynki. Przyjmuje się, że dziecko, które ma 6 lat, jest już w stanie ułożyć samodzielnie puzzle, które składają się z około 250 elementów! To bardzo dużo, zważywszy, że według badań naukowych, dziecko o rok młodsze, ma zdolności do ułożenia „jedynie” około 60 elementów.
Im starsze dziecko, tym wzrastają również jego umiejętności związane z planowaniem i przyjmowaniem jednej, własnej strategii polegającej na układaniu puzzli. O tym jednak wiesz już najlepiej Ty jako rodzic. Warto zwrócić również uwagę na obrazek, który ma ułożyć dziecko. Jeżeli wybierzesz drewniane puzzle, które zaciekawią syna lub córkę, to oprócz miłego spędzania razem czasu, możecie porozmawiać o znaczeniu obrazka, który dziecko układa.
Jakie puzzle dla 7 latków — ile elementów oraz jaki rozmiar?
Jeżeli chodzi o dzieci w wieku lat 7, to dla nich zabawa zaczyna się często od 500 elementów. Jak widzisz zatem różnice, jakie dzielą 7,6 oraz 5-latki są bardzo duże! Warto zatem dokładnie obserwować swoje dziecko, bo być może, mimo tego, że ma ono dopiero 5 lat, będzie już w stanie układać puzzle, które są przeznaczone dla starszych dzieci. To działa również w drugą stronę – jeśli Twój syn lub córka, mimo tego, że ma na przykład 7 lat, nie radzi sobie z puzzlami, które mają około 500 elementów, warto zaproponować mu prostsze układanki. Zwróć również uwagę na rozmiar puzzli. Im młodsze dziecko, tym warto stawiać na drewniane puzzle, które mają duże, wyraźne elementy. Im trudniejszy poziom, większa liczba puzzli, tym ich rozmiar będzie rzecz jasna mniejszy. Mimo że układanie elementów wspiera rozwój dziecka, to najważniejsza jest jednak właśnie zabawa. Nie stawiaj zatem przed swoim podopiecznym zbyt wygórowanych zadań, których może on lub ona nie wykonać.