Obecnie stosuje się bardzo wiele metod obróbki skrawaniem, jednak widać wyraźnie pewien trend. Coraz częściej klienci wybierają nowoczesne technologie, a innowacje i postęp automatyzacji procesu są wyznacznikami kierunku rozwoju tej branży. Dlatego też popularne stały się usługi związane z frezowaniem CNC – w drewnie, aluminium i metalu, a także innych materiałach o odpowiedniej skrawalności.

Frezowanie CNC – co to jest?

Czym tak właściwie jest wykonywane metodą CNC frezowanie? Nazwa odnosi się do sposobu kierowania maszyną, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych (Computerized Numerical Control), które gwarantuje niezwykłą precyzję i powtarzalność obróbki. Odpowiednio zaprogramowany mikrokomputer umożliwia ustawienie wszystkich parametrów obrabiania materiałów lub elementów, korygowanie ich na bieżąco oraz stałe kontrolowanie narzędzi. To metoda doskonale nadająca się do produkcji masowej, jak i wykonywania pojedynczych elementów.

Frezowanie CNC umożliwia realizację wielu działań, zarówno w przestrzeni dwuwymiarowej, jak i trójwymiarowej, w tym wykonywanie kanalików, rowków, uzębień, obrabianie płaszczyzn czy powierzchni krzywoliniowych. Sam obrabiany obiekt pozostaje nieruchomy podczas procesu lub przemieszcza się posuwiście – a maszyna (frezarka lub centrum obróbcze) porusza narzędziem wokół niego obrotowo, odcinając jego skrawki i nadając mu ostateczny kształt. Aby proces mógł się zacząć, konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu oraz wprowadzenie go do mikrokomputera sterującego maszyną.

Automatyzacja całego procesu obróbki, bardzo precyzyjne działanie maszyn, a co za tym idzie – szybsza realizacja zleceń i doskonała powtarzalność wykonywanych elementów to główne zalety tej metody. Dodatkowo należy pamiętać, że frezowanie CNC jest wciąż unowocześniane.

Jakie materiały można poddać frezowaniu CNC i jak można wykorzystać tę metodę?

Taki sposób obróbki może dotyczyć bardzo wielu różnych materiałów podatnych na skrawanie. Popularne jest frezowanie CNC aluminium, stali (również hartowanej i nierdzewnej), drewna, żeliwa, superstopów czy kompozytów. Coraz częściej można się również spotkać z obrabianiem granitu bądź szkła. Wielkość poddawanych obróbce półfabrykatów zależy przede wszystkim od konkretnego modelu maszyny.

Dzięki zastosowaniu frezowania CNC pozyskuje się precyzyjnie wykonane części i narzędzia wykorzystywane w wielu branżach przemysłu, np. produkcji maszyn, lotnictwie, odlewnictwie, budownictwie, medycynie czy rolnictwie. Zasadniczo metoda ta znajduje zastosowanie przy tworzeniu wszystkich elementów, w których liczy się precyzja wykonania i duża powtarzalność.

Ile kosztuje frezowanie CNC?

To nowoczesna i zaawansowana metoda obróbki, dlatego wiele osób zainteresowanych tego typu usługami zastanawia się, ile kosztuje frezowanie CNC i czy to duży koszt. Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Usługi zawsze wyceniane są indywidualnie, a cena zależy od wielu czynników i uwzględnia przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest półfabrykat, liczbę zamówionych egzemplarzy gotowego produktu, czas potrzebny na realizację zlecenia, a także dodatkowe działania potrzebne do przygotowania materiału do obróbki.

Gdzie wykonać frezowanie CNC?

Jakość wykonania usługi frezowania CNC zależy od standardu wykorzystywanych przez daną firmę maszyn, a także od umiejętności osób je obsługujących. Aby dany element został wykonany prawidłowo, należy przygotować odpowiedni projekt, a później przenieść go do komputera pod postacią algorytmu przełożonego na odpowiedni dla danej maszyny język programowania. Pracownicy firmy odpowiedzialni są również za testy jakościowe, kontrolę maszyny w czasie pracy i ustawienie jej punktu zerowego. Dlatego tak ważne jest wybieranie wyłącznie sprawdzonych punktów świadczących usługi frezowania CNC. Koder.mielec.pl to strona internetowa, gdzie znajdziesz opis oferty KODER Mielec – firmy będącej doskonałym przykładem przedsiębiorstwa dysponującego nowoczesnymi maszynami i wykwalifikowaną kadrą.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…