Obecnie stosuje się bardzo wiele metod obróbki skrawaniem, jednak widać wyraźnie pewien trend. Coraz częściej klienci wybierają nowoczesne technologie, a innowacje i postęp automatyzacji procesu są wyznacznikami kierunku rozwoju tej branży. Dlatego też popularne stały się usługi związane z frezowaniem CNC – w drewnie, aluminium i metalu, a także innych materiałach o odpowiedniej skrawalności.
Frezowanie CNC – co to jest?
Czym tak właściwie jest wykonywane metodą CNC frezowanie? Nazwa odnosi się do sposobu kierowania maszyną, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych (Computerized Numerical Control), które gwarantuje niezwykłą precyzję i powtarzalność obróbki. Odpowiednio zaprogramowany mikrokomputer umożliwia ustawienie wszystkich parametrów obrabiania materiałów lub elementów, korygowanie ich na bieżąco oraz stałe kontrolowanie narzędzi. To metoda doskonale nadająca się do produkcji masowej, jak i wykonywania pojedynczych elementów.
Frezowanie CNC umożliwia realizację wielu działań, zarówno w przestrzeni dwuwymiarowej, jak i trójwymiarowej, w tym wykonywanie kanalików, rowków, uzębień, obrabianie płaszczyzn czy powierzchni krzywoliniowych. Sam obrabiany obiekt pozostaje nieruchomy podczas procesu lub przemieszcza się posuwiście – a maszyna (frezarka lub centrum obróbcze) porusza narzędziem wokół niego obrotowo, odcinając jego skrawki i nadając mu ostateczny kształt. Aby proces mógł się zacząć, konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu oraz wprowadzenie go do mikrokomputera sterującego maszyną.
Automatyzacja całego procesu obróbki, bardzo precyzyjne działanie maszyn, a co za tym idzie – szybsza realizacja zleceń i doskonała powtarzalność wykonywanych elementów to główne zalety tej metody. Dodatkowo należy pamiętać, że frezowanie CNC jest wciąż unowocześniane.
Jakie materiały można poddać frezowaniu CNC i jak można wykorzystać tę metodę?
Taki sposób obróbki może dotyczyć bardzo wielu różnych materiałów podatnych na skrawanie. Popularne jest frezowanie CNC aluminium, stali (również hartowanej i nierdzewnej), drewna, żeliwa, superstopów czy kompozytów. Coraz częściej można się również spotkać z obrabianiem granitu bądź szkła. Wielkość poddawanych obróbce półfabrykatów zależy przede wszystkim od konkretnego modelu maszyny.
Dzięki zastosowaniu frezowania CNC pozyskuje się precyzyjnie wykonane części i narzędzia wykorzystywane w wielu branżach przemysłu, np. produkcji maszyn, lotnictwie, odlewnictwie, budownictwie, medycynie czy rolnictwie. Zasadniczo metoda ta znajduje zastosowanie przy tworzeniu wszystkich elementów, w których liczy się precyzja wykonania i duża powtarzalność.
Ile kosztuje frezowanie CNC?
To nowoczesna i zaawansowana metoda obróbki, dlatego wiele osób zainteresowanych tego typu usługami zastanawia się, ile kosztuje frezowanie CNC i czy to duży koszt. Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Usługi zawsze wyceniane są indywidualnie, a cena zależy od wielu czynników i uwzględnia przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest półfabrykat, liczbę zamówionych egzemplarzy gotowego produktu, czas potrzebny na realizację zlecenia, a także dodatkowe działania potrzebne do przygotowania materiału do obróbki.
Gdzie wykonać frezowanie CNC?
Jakość wykonania usługi frezowania CNC zależy od standardu wykorzystywanych przez daną firmę maszyn, a także od umiejętności osób je obsługujących. Aby dany element został wykonany prawidłowo, należy przygotować odpowiedni projekt, a później przenieść go do komputera pod postacią algorytmu przełożonego na odpowiedni dla danej maszyny język programowania. Pracownicy firmy odpowiedzialni są również za testy jakościowe, kontrolę maszyny w czasie pracy i ustawienie jej punktu zerowego. Dlatego tak ważne jest wybieranie wyłącznie sprawdzonych punktów świadczących usługi frezowania CNC. Koder.mielec.pl to strona internetowa, gdzie znajdziesz opis oferty KODER Mielec – firmy będącej doskonałym przykładem przedsiębiorstwa dysponującego nowoczesnymi maszynami i wykwalifikowaną kadrą.