Wiosna to pora roku, która rozpoczyna prace w ogrodzie oraz na polu. W tym czasie rolnicy oraz ogrodnicy mają pełne ręce pracy. Trzeba przygotować ogród do sezonu oraz pole do uprawy. W marcu oraz w kwietniu wysiewa się pierwsze rośliny użytkowe, niektóre nasiona wymagają ciepłego inspektu, inne wysiewa się do pojemników lub wprost do gleby. Z artykułu możesz dowiedzieć się, co siać na wiosnę w ogrodzie oraz w polu i jak to zrobić, aby cieszyć się ze swoich plonów.

Wiosenny wysiew nasion w ogrodzie

Wczesna wiosna w ogrodzie to najlepszy czas na przygotowanie grządek pod wysiew. Należy je przekopać, odchwaścić oraz odpowiednio nawieźć. W tym celu możesz zastosować kompost albo obornik granulowany. Niektóre gatunki kwiatów możesz siać wprost do gruntu, są to aksamitki, chabry, astry, czy kosmosy.

Co siać wiosną, aby szybko cieszyć się ze swoich warzyw? Z roślin użytkowych, wczesną wiosną wprost do gruntu wysiewać można koper, pietruszkę, marchewkę, rzodkiewkę oraz niektóre sałaty. Należy robić to w kwietniu, kiedy temperatura gleby będzie wyższa. Nieco później, bo pod koniec kwietnia, sieje się groch, fasolę, rośliny kapustne oraz rośliny cebulowe. Najpóźniej, bo w drugiej połowie maja, sieje się dyniowate, pomidory oraz paprykę i ogórki. To, co siejemy wiosną w polu oraz w ogrodzie, zależy w głównej mierze od pochodzenia rośliny i jej wrażliwości na przymrozki. W Polsce ryzyko przymrozków spada już w drugim tygodniu maja. Z tego względu w tym czasie wysadza się wcześniej przygotowaną rozsadę pomidorów — roślin wybitnie ciepłolubnych. Maj to też pora na wysiew roślin ozdobnych, wsadzenie  bulw lub cebulek. Rośliny wysiane do gruntu należy przerwać. Jest to zabieg konieczny w przypadku roślin korzeniowych, które wymagają przestrzeni do zawiązania organów podziemnych. Sklep rolniczy może oferować sadzonki roślin, to dobry sposób na uzyskanie zdrowych i podrośniętych roślin.

Co siać na wiosnę w polu?

Wiosna to również intensywny czas pracy na polach. Rolnicy zaczynają przygotowania do sezonu, właściwa uprawa gleby to szereg zabiegów, w których niezbędny jest ciężki sprzęt. Gleba przygotowana do siewu musi zostać zaorana, kultywowana i nawieziona. Rolnicy wczesną wiosną mogą wysiewać zboża jare, czyli pszenicę, owies, żyto i jęczmień. Jare rośliny wymagają wysokich temperatur, słonecznej pogody oraz dużej wilgotności. To, co siejemy wiosną w polu, zależy w głównej mierze od poprzednich lat. W rolnictwie stosuje się płodozmiany, które mają uchronić glebę przed wyjałowieniem oraz przed chorobami roślin. Nie powinno się uprawiać tego samego gatunku roślin w kolejnych latach na tym samym polu. Wiosna to dobry moment na wysianie kukurydzy oraz wysadzenie sadzeniaków ziemniaków. Sklep rolniczy daje możliwość zakupienia sadzeniaków różnych odmian wczesnych, warto wybierać te, które są odporne na choroby. Na polach sieje się też inne, cenne rośliny. Może być to rzepak, który zakwita już w maju na żółto, albo facelia. Ten gatunek rośliny jest doskonałym pokarmem dla pszczoły miodnej, ale też sprawdzi się jako zielony nawóz lub przedplon. Facelia to roślina, którą sadzi się, aby polepszyć warunki na polu.

Jakie zioła wysiewać wiosną?

W ogrodach oraz na polach można wysiewać też wiele gatunków ziół. Rośliny te mogą być świetną przyprawą, elegancką ozdobą ogrodów wiejskich, ale też są składnikiem mieszanek ziołowych i kompozycji suchych. Zioła wymagają słonecznych stanowisk, bo zimą mogą przemarzać. Co siać wiosną, aby zioła przetrwały ewentualne przymrozki? Na pewno możesz wysiać miętę, melisę oraz szałwię. Lawendę z powodzeniem sadzi się na polach, ale w tym celu używa się głównie gotowych sadzonek. Dobrze wyposażony sklep rolniczy powinien posiadać je w ofercie. Zioła mogą rosnąć na rabatach, ale ciekawym pomysłem na ich uprawę są skrzynie lub grządki na podwyższeniu. Niektóre gatunki wymagają żyznej gleby o wysokiej zawartości próchnicy, dlatego warto stosować nawozy organiczne, które polepszą jakość podłoża. Może być to np. dojrzały kompost. Zioła trzeba regularnie przycinać, dzięki temu zachowują swój pokrój. Lawendę, szałwię oraz melisę warto okrywać na zimę.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…