W społeczeństwie wykształciło się przekonanie, że w przypadku problemów i w poszukiwaniu porady prawnej powinno udać się do kancelarii adwokackiej, gdzie uzyska się wszystkie niezbędne informacje. Tak też się zazwyczaj dzieje, jednak adwokaci nie są jedynymi osobami, które mogą udzielać porad prawnych, wręcz przeciwnie. Istnieje osobna profesja, stworzona właśnie do tego zadania. To zawód radcy prawnego. Kim jest i jak wygląda jego praca?

Kim jest radca prawny? Katowice

Radca prawny to specjalista z wyższym wykształceniem prawniczym, który ukończył aplikację radcowską, zdał egzamin zawodowy i został wpisany na listę radców prawnych. To oczywiście niejedyny sposób, w jaki osoba może zostać tym specjalistą oraz świadczyć swoje usługi, ale każdy z nich wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny prawa, a ta każdorazowo jest weryfikowana podczas pracy z przeróżnymi osobami posiadającymi odmienne wymagania, problemy czy interesy. Warto też wiedzieć, że radca prawny, mogąc zapewnić swoim klientom pełne bezpieczeństwo i poufność, ma obowiązek posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Radca prawny, Katowice – obowiązki i praca

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem radcy prawnego jest świadczenie usług z zakresu pomocy i porady prawnej. Polega ona na udzielaniu wszelkiego rodzaju porad, sporządzaniu pism, opiniowaniu umów, tworzeniu profesjonalnych opinii prawnych, a także reprezentowaniu swoich klientów w sądzie oraz organach administracji publicznej. Nie sposób wymienić wszystkich zadań radcy prawnego, ponieważ wiele zależy od konkretnej sprawy i jej specyfikacji, która, jak wiadomo, może być różna. Dodatkowo z początkiem lipca 2015 roku kompetencje tego specjalisty zostały poszerzone przez ustawodawcę o możliwość bycia obrońcą w postępowaniu karnym lub karnoskarbowym.

Zawód radcy prawnego

Przeważająca większość radców prawnych świadczy swoje usługi we własnej kancelarii prawniczej, które mogą mieć charakter spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego i być jawna, partnerska, komandytowa lub komandytowo-akcyjna. Oprócz tego ci specjaliści mają możliwość zatrudnienia się w instytucji państwowej lub jakimś przedsiębiorstwie, co znacząco odróżnia ich od adwokatów, którzy posiadają ustawowy zakaz pozostawania w stosunku pracy.

Gdzie szukać radcy prawnego z Katowic?

W dobie Internetu najłatwiejszym i najszybszym sposobem na znalezienie radcy prawnego w Katowicach jest zrobienie tego za pośrednictwem stron internetowych, które prowadzi wiele różnych kancelarii prawnych. Są tam szczegółowo przedstawione ich usługi, ceny, godziny otwarcia, a także, specjalizacje. Jednak Internet to nie jedyne miejsce, gdzie można zapoznać się z ofertą radców prawnych. Informacji na ten temat warto również szukać w prasie czy za pośrednictwem znajomych, którzy mogą mieć szczegółową opinię na temat konkretnych specjalistów. Warto też wiedzieć, że istnieją spisy prowadzone przez Okręgowe Izby Radców Prawnych, zrzeszające osoby wykonujące zawód radcy prawnego.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…