Co stanowi dobrze funkcjonującą rodzinę, co stanowi źle funkcjonującą rodzinę i w jaki sposób jednostki rodzinne, w których z członkiem chorym na schizofrenię różnią się od innych rodziny nieodpowiednie? W tych debatach opinie i spekulacje płynęły swobodnie. Psychoterapeuci w Warszawie-Bemowo również dostrzegli i zaczęli wyraźnie zaznaczać potrzebę opracowania pewnych koncepcji funkcjonowania rodziny w odniesieniu do zdezorganizowanych jednostek rodzinnych, które są leczone i badane w warunkach domowych. Kluczowe jest zatem okazanie wzajemnego wsparcia, dzięki uzgodnieniu wspólnych wizyt z terapeutą.

Różne systemy rodzinne

Brak stabilności i równowagi w rodzinie jest często wynikiem braku jasności w postrzeganiu i przydzielaniu przez członków rodziny instrumentalnego i ekspresyjnego przywództwa mężowi-ojcu, żonie-matce i rodzeństwu. Ta nierównowaga przejawia się szczególnie wtedy, gdy zasady są zmieniane lub modyfikowane przez siły wewnętrzne lub zewnętrzne w stosunku do środowiska rodzinnego.

System rodzinny ma także swoje granice zewnętrzne i wewnętrzne. Poprzez granice zewnętrzne członkowie rodziny, indywidualnie lub zbiorowo, artykułują się z innymi systemami odniesienia w większym systemie społecznym, którego rodzina jest częścią. Te artykulacje dokonują się głównie poprzez funkcjonowanie systemów pokrewieństwa i dążenie rodziny do pracy, rekreacji i doświadczeń religijnych. Wejście zespołu terapeutycznego do domu stanowi w pewnym sensie wyjątkową interwencję w system społeczny rodziny z zewnątrz.

Psychoterapia w Warszawie-Bemowo – sposoby zaangażowania najbliższych

Sposób, w jaki rodzina mobilizuje się, by poradzić sobie z tym szczególnym rodzajem interwencji, jest bardzo interesujący i może w pewien sposób zapowiadać sukces wysiłków terapeutycznych, ponieważ zasadnicze zmiany w zachowaniu rodziny będą zależeć od tego, w jakim stopniu terapeuci będą w stanie dotrzeć poza zewnętrzne granice rodziny do jej wewnętrznej sieci uczuć, emocji i fantazji. Podstawowym celem terapeutycznym jest wtedy przesunięcie rodziny jako jednostki w kierunku pełniejszego i bardziej znaczącego uczestnictwa w większym społeczeństwie.

To ostatnie będzie zależało od zmiany charakteru psychopatologii występującej w rodzinie. Główną cechą takiego postępowania jest „robienie z kozła ofiarnego” głównego pacjenta w roli chorego przez wszystkich członków rodziny, aby mogli oni dokonać marginalnej korekty. Innymi słowy, w wyniku wzajemnego postrzegania chorego członka rodziny dochodzi do pewnego stopnia adaptacji, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej w stosunku do systemu rodzinnego.

Główny cel psychoterapeuty w Warszawie-Bemowo

W tym samym czasie osiągamy nasz większy cel, jakim jest ocena patologii rodziny i potencjału zdrowego przystosowania. Rodzina postrzegana w ten sposób jest dynamicznym organizmem i jest oceniana pod kątem jej zdolności do zmiany i dostosowania się do wewnętrznych i zewnętrznych nacisków. Zdolność ta umożliwia rodzinie jako jednostce lub podjednostce pełniejsze i bardziej znaczące uczestnictwo w życiu społecznym.

 

 

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…