Z usług rzeczoznawcy majątkowego obecnie korzystają nie tylko firmy jak np. banki, ale także coraz częściej osoby prywatne. Jego pomoc wydaje się być nieoceniona podczas kompleksowej wyceny nieruchomości, zarówno podczas zakupu domu lub mieszkania oraz w takich sprawach jak podział majątku wspólnego czy dział spadku. Kim jest i czym jeszcze zajmuje się rzeczoznawca majątkowy? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Najpełniejsze określenie kim jest oraz czym zajmuje się profesjonalny rzeczoznawca majątkowy w Sulechowie zostało zawarte w definicji art. 174 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wg powyższych przepisów, za rzeczoznawcę majątkowego uznaje się osobę fizyczną, która dysponuje określonymi uprawnieniami do wykonywania szacowania nieruchomości.

Kompetencje i uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego muszą mu zostać nadane przez właściwego ministra i tylko w takim przypadku dana osoba może wykonywać w pełni legalnie i kompleksowo swoje obowiązki. Profesjonalny rzeczoznawca musi posiadać nie tylko wykształcenie wyższe, ale także ukończyć studia podyplomowe związane z kompleksową wyceną nieruchomości. Uzyskanie uprawnień jest uzależnione także od odbycia praktyki lub posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Zakres obowiązków rzeczoznawcy majątkowego jest naprawdę szeroki. Do jego podstawowych zadań należy przede wszystkim szacowanie wartości określonych nieruchomości, a także maszyn czy urządzeń, które są stale związane z daną nieruchomością (np. w przypadku gospodarstwa rolnego). Rzeczoznawca nieruchomości często wykonuje różnego rodzaju specjalistyczne opinie, opracowania oraz ekspertyzy. Ponadto nie może odmówić wykonywania funkcji biegłego sądowego. W skład jego uprawnień wchodzi także doradztwo związane z rynkiem nieruchomości czy dokonywanie opracowań dotyczących określonych inwestycji oraz ich rokowań.

Rzeczoznawca majątkowy – Sulechów. Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Osoby fizyczne najczęściej korzystają z usług rzeczoznawcy majątkowego podczas wyceny nieruchomości. Taka sytuacja ma miejsce z reguły podczas sprzedaży danej nieruchomości lub wykonania operatu szacunkowego dla domu, lub mieszania podczas starania się o udzielenie przez bank kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca nieruchomości w Sulechowie, oferuje także kompleksową obsługę w takich kwestiach jak sprawy rodzinne, podział majątku czy sprawy współwłaścicieli kamienic.

Opinia rzeczoznawcy ma niebagatelne znaczenie podczas dokonywania podziału majątku wspólnego w kwestiach związanych ze współwłasnością. Sporządzenie profesjonalnej wyceny przyda się także podczas dokonywania podziału majątku np. w testamencie, jeśli spadkobiercy zależy na sprawiedliwym i równym pod względem wartości podziale posiadanych przez siebie nieruchomości.

Do rzeczoznawcy zgłaszają się także często wspólnicy spółek w kwestiach związanych z przejęciem przez drugiego wspólnika określonej części nieruchomości. Ta sama kwestia dotyczy współwłaścicieli kamienic. Uzyskanie profesjonalnej wyceny i opinii pozwoli uniknąć podjęcia niewłaściwych decyzji pod kątem finansowym.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…