W dobie rosnącego znaczenia sprzedaży w internecie profesjonalny opis produktów jest kluczowy. Sprzedaż online znacząco różni się od tej, praktykowanej w sklepie fizycznym – klient nie może dotknąć produktu i sprawdzić jego cech, dlatego jego opis w sklepie internetowym musi być dobrze skonstruowany. Dobrze, czyli tak, aby klient mógł sobie wyobrazić, jaki ten produkt jest w rzeczywistości i w jaki sposób może zaspokoić jego potrzeby. Zadaniem tego krótkiego wpisu jest przekazanie Wam, jak powinien wyglądać skuteczny opis produktu.

 

Po pierwsze: grupa docelowa

 

Aby stworzyć profesjonalny i skuteczny opis produktu, trzeba wiedzieć, kto jest klientem. Bez tego, sprzedaż może okazać się bardzo trudna, a często nawet niemożliwa. Dobrze jest, ustalić profil idealnego klienta tzw. personę. Przy tworzeniu jej obrazu należy uwzględnić płeć, wiek, status społeczny oraz określić pragnienia czy frustracje. W ten sposób, możliwe będzie idealne dostosowanie oferty do osób podobnych do stworzonego modelu.

 

Po drugie: emocje

 

Istnieją liczne badania naukowe na temat tego, że ludzie przy zakupie nie kierują się racjonalnymi powodami. Klientom trzeba dać emocje, czyli wywołać odpowiedni stan, który poczują po zakupie. Może dzięki produktowi, który zwolni ich z części codziennych obowiązków, odczują radość dzięki możliwości spędzenia dodatkowego czasu z bliskimi?

 

Po trzecie: język korzyści

 

Rynek przesycony jest sztampowymi hasłami, które teoretycznie mają wspomóc sprzedaż. Chodzi o takie slogany, jak “najlepszy na rynku” czy “najwyższa jakość wykonania”. To dla klienta nic nie znaczy. Tym, co może go przekonać do zakupu, jest konkretna obietnica, rozwiązanie problemu, który możliwe jest dzięki oferowanemu produktowi.

 

Inne cechy profesjonalnych opisów produktów

 

Do trzech, głównych cech skutecznych opisów można dodać jeszcze kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest jego długość. Najlepiej, aby tekst zamknął się w około 1000 – 1500 znaków ze spacjami, ponieważ w ten sposób będzie on przyjazny zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarki. Równie istotną kwestią, tym razem już tylko dla klienta, jest zrozumienie tekstu. Warto zadbać o to, żeby tekst był zrozumiały i aby po jego przeczytaniu klient nie miał pytań co do samego produktu. Jeszcze jedna opcja, tym razem dla wyszukiwarek: SEO, czyli słowa kluczowe. Słowa kluczowe to frazy, które klient wpisuje w wyszukiwarkę i które mają jej pomóc nakierować klienta na produkt, którego ten szuka. Dlatego tak ważne jest stosowanie ich w opisie.

 

Rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest nadanie odpowiedniego tytułu. Powinien on zawierać markę, model oraz typ produktu. Dobrze jest, jeżeli tytuł już nakierowuje klienta na to, co może otrzymać, pokazuje cechę charakterystyczną produktu. Tak naprawdę, jest to pierwsze, z czym stykają się jego oczy, więc powinien być przyciągający. Sprzedawcy często mają tendencje do umieszczania w tytule skrótów, mających w ich mniemaniu podnosić prestiż produktu. Jest to jednak mylne przekonanie. Do klienta należy mówić wprost.

 

Odeszły już czasy, w których najlepszym pomysłem na promowanie produktów były bloki tekstów. Walka o klienta wymaga stosowania niebanalnych narzędzi. Pogrubienia, wypunktowania, a także ikonki czy inne grafiki zawsze stanowią świetne urozmaicenie i pozwalają na to, aby tekst pozostał przejrzysty. To samo dotyczy podziału tekstu na akapity. Dobrze jest, jeżeli każdy z nich rozpoczyna się od najważniejszych cech produktu, a ostatnie zdanie w akapicie łączy się z początkiem następnego. Niech to będzie swoista opowieść, która przeprowadzi klienta od jej początku do końca. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy pytań i odpowiedzi, która zaoszczędzi klientowi czas i spowoduje, że szybciej podejmie decyzję zakupową.

Podsumowując, profesjonalne opisy produktów to coś, bez czego nie może funkcjonować współczesny biznes. Takie opisy powinny być maksymalnie łatwe w odbiorze, tak aby ten wiedział, co kupuje i jakie odniesie z tego korzyści. Klient dokonujący zakupów online nie może dotknąć produktów, więc musi sobie je wyobrazić. A odpowiednio dobrane słowa mogą wykreować ten obraz w jego głowie.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…