Biżuteria wykonana ze złota jest dość kosztowną inwestycją. Odpowiednia pielęgnacja i dobór specjalnych preparatów sprawią, że Twoje wyroby jubilerskie będą zachwycać przez długi czas. Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie złotej biżuterii, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio i bezpiecznie o nią dbać. Z pewnością nie chcesz, aby drogie kolczyki lub wyjątkowy wisiorek po babci został uszkodzony. Mimo że złoto jest metalem, który charakteryzuje wyjątkowa odporność chemiczna, to nie wszystkie płyny dostępne pod ręką pozytywnie wpłyną na wygląd ozdób. W takim razie jak i czym czyścić złotą biżuterię?

Czym czyścić złoto? Domowe sposoby

Czasem produkty, które zajmują Twoje kuchenne szafki, okazują się pomocne; i to nie tylko w celach, do których zostały stworzone. Czyszczenie złota domowymi sposobami jest wygodne, ponieważ nie musisz wybierać się do sklepu, szukać trudno dostępnych preparatów czy po prostu martwić się o stratę cennego czasu. W kilka minut Twoja złota biżuteria może odzyskać dawny blask i świeży wygląd. Zapomnij o osadzie raz na zawsze. Jak czyścić złotą biżuterię z największych zabrudzeń?

Płyn do mycia naczyń – przygotuj zwykłą, małą miskę, na pewno posiadasz taką w wyposażeniu swojej kuchni. Wlej do niej ciepłą wodę oraz niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Dobrze wymieszaj roztwór, a następnie umieść złotą biżuterię w przygotowanym naczyniu. Aby efekt był zadowalający, zostaw wyroby jubilerskie na kilka minut w mieszance. Do czyszczenia biżuterii z największych zabrudzeń przydatna jest niewielka ściereczka kuchenna. Na koniec wytrzyj umyte przedmioty lub pozostaw do wyschnięcia.

Soda oczyszczona – często można znaleźć ją w kuchni. Soda słynie z tego, że bardzo sprawnie usuwa zabrudzenia z wielu różnych przedmiotów – idealnie sprawdzi się jako dodatek do prania, ale również preparat czyszczący biżuterię. Wystarczy, że do miski (ważne, aby nie była ona metalowa) włożysz folię aluminiową, którą zalejesz szklanką gorącej wody zmieszanej z jedną łyżką sody oraz soli kuchennej. Długość całego procesu zależy od stanu Twojej biżuterii, dlatego cierpliwość będzie tu wskazana. Oczyszczanie bardzo wymagającego wyrobu jubilerskiego może zająć nawet kilka godzin.

Sok z cytryny – jeśli należysz do zwolenników naturalnych metod, a soda oczyszczona akurat się skończyła, to jest jeszcze jedno idealne rozwiązanie. Wystarczy, że posiadasz dojrzałą, soczystą cytrynę. Jeśli tak, to cały proces czyszczenia biżuterii rozpocznij od wyciśnięcia z niej soku. Następnie zamocz w nim swój ulubiony wisiorek, kolczyki lub inny złoty przedmiot. Sok z cytryny wchodzi w reakcje z patyną, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia zostają skutecznie usunięte. Zamiast cytrusa użyć możesz cebuli, octu lub denaturatu zakupionego w sklepie.

Jak czyścić złoto? Cenne wskazówki

Jeśli zastanawiasz się, w jaki jeszcze inny sposób możesz wyczyścić swoją biżuterię, to poniżej znajdziesz cenne rady. Pomogą Ci one znaleźć najwygodniejszy i najbardziej praktyczny sposób oraz ochronią Twoje wyroby jubilerskie przed ewentualnymi zniszczeniami.

Przede wszystkim pamiętaj, aby do czyszczenia biżuterii nie używać pasty do zębów. Pewnie nie raz w internecie ukazało Ci się to, jako idealny sposób na pozbycie się zabrudzeń. Niestety, pasta do zębów nie jest dobrym rozwiązaniem. Może ona pozostawić po sobie dodatkowy osad, który ciężko usunąć. Ponadto produkt ten może doprowadzić do nieodwracalnych przebarwień.

Jeśli posiadasz biżuterię z dużą ilością wystających elementów: cyrkonii, diamentów lub innych zdobień, to lepiej, aby została ona wyczyszczona przez specjalistę. W dobrym salonie jubilerskim skorzystać możesz nie tylko z usług czyszczenia, ale również polerowania oraz odnawiania starej biżuterii. Specjaliści podpowiedzą Ci również, jak dbać o nią na co dzień. Aby uzyskać fachową poradę, możesz zajrzeć np. na https://diamondsky.pl/ i skontaktować się z obsługą sklepu.

Już na samym etapie przechowywania możesz zapobiec zabrudzeniom, przetarciom oraz powstawaniu przebarwień. Specjalne woreczki i akcesoria sprawią, że Twoje wyroby jubilerskie będą mniej narażone na wszelkie uszkodzenia. Dobór odpowiedniego pojemnika do przechowywania to podstawa dbania o biżuterię.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…