Grafika wektorowa znalazła szerokie zastosowanie w marketingu internetowym oraz graficznej wizualizacji wizerunku firmy. Opisuje obrazy za pomocą linii prostych i krzywych zwanych wektorami, a także parametrów oznaczających kolory i pozycje. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej w grafice wektorowej obraz jest budowany przy użyciu matematycznych opisów obiektów, okręgów i linii. Istnieje wiele programów, w których możemy tworzyć obrazy tego typu, jednak zdecydowanym liderem na rynku jest Adobe Illustrator.

Adobe Illustrator – co to jest?

Jedną z głównych funkcji tego narzędzia jest umożliwienie użytkownikom opracowywania różnych ilustracji. Ponadto w tym programie masz dostęp do wielu przydatnych opcji. Możesz w nim tworzyć układy do drukowania, logo, ikony, rysować obrazy, pracować z infografikami i tak dalej. Jest to niezbędne narzędzie w szeroko pojętym marketingu. Wiele elementów na stronach internetowych, ulotkach, broszurach, wizytówkach to właśnie efekt wykorzystania grafiki wektorowej.

Pomimo wielu funkcji dostępnych w programie jego obsługa nie jest tak skomplikowana, jakby mogło się wydawać. Jeśli korzystałeś z innych programów do grafiki wektorowej (prostszych, darmowych), z pewnością również bez problemu nauczysz się obsługi Adobe Illustrator.

Co można zrobić w Adobe Illustrator?

W Adobe Illustrator możesz zrobić prawie wszystko, co związane z grafiką. W programie stworzysz: 

 • projekt logo;
 • ilustracje;
 • nową czcionkę;
 • nowe ikony;
 • ciekawe napisy;
 • tapety;
 • banery.

Adobe Illustrator – jak korzystać z tego programu?

Aby nauczyć się korzystania z Adobe Illustratora, możesz skorzystać z darmowych kursów, które znajdziesz w internecie. Są one dostępne w formie tekstowej, jak również w postaci filmów, na których krok po kroku pokazane są różne opcje programu. Dużo poradników na ten temat znajdziesz w serwisie YouTube. 

Możesz także zapisać się na kursy online z certyfikatem i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co zostanie potwierdzone dokumentem. W księgarni kupisz też wiele książek na temat tego programu i jego obsługi.

 

Zalety programu Adobe Illustrator

Już wiesz, co to jest Adobe Illustrator i do czego służy. Poniżej znajdziesz zalety programu, które być może zachęcą Cię do spróbowania swoich sił z tym programem.

 • Adobe Illustrator umożliwia nie tylko tworzenie obrazów na podstawie różnych podstawowych wzorów, ale także ich edycję. Współpracuje również z grafiką rastrową: obrazami stworzonymi z pikseli i fotografiami. Użytkownik może nawet pobrać przykładowy symbol wektora i zapisać go jako bitmapę. Obiekt ten może być następnie użyty w dowolnym nowym pliku, co zmniejsza jego rozmiar i usprawnia manipulację (nie ma potrzeby tworzenia za każdym razem nowego elementu).
 • Warto zauważyć, że firma Adobe opracowała jedno środowisko, w którym wszystkie programy i obiekty mogą swobodnie ze sobą współdziałać. Tak więc obraz z programu Illustrator można łatwo przeciągnąć do Photoshopa. Dzięki temu użytkownik nie musi konwertować plików, marnować czasu i obniżać jakości obrazu.
 • Funkcjonalność programu wynika z dużej liczby różnych pędzli, operacji i efektów. Środowisko pracy jest podobne do Adobe Photoshopa, dzięki czemu użytkownik, który jest jego posiadaczem, z łatwością przyzwyczai się do programu Illustrator.
 • Z Illustratora korzystają duże firmy i profesjonalni projektanci, dla których ważna jest jakość i wygoda.

Cena programu Adobe Illustrator

Programy z rodziny Adobe nie należą do najtańszych, jednak zdecydowanie cena jest adekwatna do ich możliwości. Adobe Ilustrator oferuje także wersję próbną darmową, warto z niej skorzystać przed zakupem. Wersja ta zawiera dostęp do wszystkich funkcji programu, jedynym ograniczeniem jest czas jej użytkowania.

Cena programu Adobe Illustrator jest również zależna od tego, czy kupujemy ją na jeden komputer czy na wiele, np. dla firmy. Zazwyczaj waha się w granicach 1800-2100 zł na rok użytkowania. Studenci mogą zakupić wersję dla studentów, która kosztuje około 50% mniej. Cena jest różna u różnych dostawców, dlatego warto wcześniej sprawdzić kilka opcji lub skorzystać z wyszukiwarki cenowej. 

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…