Wyroby jubilerskie wykonane ze złota kojarzą się z prestiżem i luksusem. Między innymi dlatego złoto bywa jednym z najchętniej wybieranych kruszców. Złota biżuteria jest elegancka oraz ponadczasowa, a także odporna na upływ czasu. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nią odpowiednio dbać. Dzięki jej regularnemu czyszczeniu i pielęgnacji można cieszyć się jej pięknym wyglądem przez wiele lat. O czym w takim razie warto pamiętać?

 

Próba złota a jego trwałość

Podobnie jak w przypadku każdej innej rzeczy, podstawową cechą odpowiadającą za trwałość złota jest jego jakość. Im będzie wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że złoto nie zestarzeje się zbyt szybko. Między innymi z tego powodu złota biżuteria jest doskonałym wyborem. Jeśli została przy tym precyzyjnie wykonana, z dbałością o każdy detal, wówczas tym bardziej będzie długo zachwycać swoim pięknym wyglądem.

Ważna jest jeszcze inna sprawa: próba. Co to takiego? Jest to odzwierciedlenie zawartości czystego kruszcu (w tej sytuacji – złota) w danym wyrobie jubilerskim. Oznacza to na przykład, że próba 335 to zawartość złota w wysokości 33,5%, próba 585–58,5%., a 750–75%. Jaki ma to związek z dbaniem o złotą biżuterię? Otóż im wyższa zawartość procentowa czystego złota, tym dany wyrób będzie bardziej miękki oraz podatny na wszelkie uszkodzenia, a w konsekwencji – należy się z nim obchodzić delikatniej. Może to nieco dziwić w kontekście tego, że wyższe próby są zdecydowanie droższe. Czyste złoto jest miękkim i plastycznym materiałem, żeby było trwalsze i mocniejsze, wymaga dodatku innych metali. Warto pamiętać, że próba wpływa też na kolor złota – najniższa ma odcień nieco bardziej brązowy. Najpopularniejsza próba, która łączy w sobie piękny kolor i trwałość, to 585.

 

Sposób użytkowania biżuterii – zasady

Najlepiej jeszcze przed zakupem biżuterii dowiedzieć się, jak dbać o złoto. Istotne są tu takie aspekty, jak choćby sposób użytkowania i przechowywania, czyszczenie oraz konserwacja. Jeżeli chcesz, żeby Twoje nowe kolczyki, pierścionki czy bransoletka wyglądały pięknie i nie zużyły się, zacznij od zwrócenia uwagi na to, jak i kiedy masz zamiar je nosić:

– noszenie złotej biżuterii w domu nie jest dobrym pomysłem: w trakcie codziennych prac domowych łatwo można ją zgubić lub narazić na uszkodzenie,

– podczas sprzątania należy bezwzględnie zdejmować złote pierścionki, a jeśli nie jest to możliwe, warto założyć rękawiczki,

– konieczne jest unikanie bezpośredniego kontaktu biżuterii z kosmetykami; jeśli mają tłustą konsystencję, mogą oblepić złoto i wnikać w jego szczeliny (tym bardziej, jeśli nosisz np. pierścionek z kamieniem lub bransoletkę o ażurowym splocie), co może spowodować wyblaknięcie kruszcu,

– każdy rodzaj biżuterii najlepiej zdjąć przed położeniem się do łóżka, gdzie łatwo o jej przypadkowe zniszczenie lub zgubienie; spanie w niej nie będzie też zbyt wygodne,

– złoto warto chronić przed kurzem, wodą morską i zbyt silną ekspozycją na promienie słoneczne.

Stosując się do tych zaleceń, można mieć pewność, że złota biżuteria nie połamie się ani nie porysuje. Pozostaje więc tylko kwestia jej odpowiedniego czyszczenia.

 

Jak dbać o złoto – czyszczenie i przechowywanie

Ze względu na to, że wyroby jubilerskie wykonane ze złota należy chronić przed kurzem, istotny jest sposób ich przechowywania. Warto użyć do tego specjalnego pudełka, a każdy pojedynczy element dodatkowo owinąć bawełnianą ściereczką. Dzięki temu na powierzchni złota nie powstaną tlenki, które odpowiadają za jego starzenie się.

Jak dbać o biżuterię złotą przez jej czyszczenie i usuwanie zabrudzeń? Najlepiej oddawać biżuterię co najmniej raz w roku do profesjonalnego czyszczenia w salonie jubilerskim. W domu można przygotować biżuterii kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, kilku kropli amoniaku lub denaturatu. Takie moczenie powinno trwać nie dłużej niż kilka minut. Po tym czasie należy złoto opłukać i osuszyć delikatną, czystą ściereczką. Chcąc przywrócić złotym przedmiotom blask, można też wyczyścić je przy użyciu sody oczyszczonej. Po każdym użyciu biżuterii trzeba również pamiętać o jej przetarciu – można do tego stosować specjalne chusteczki przeznaczone do czyszczenia biżuterii lub zwykłe, bawełniane.

Powyższe sposoby na to, jak dbać o złoto, są bardzo skuteczne, o ile oczywiście stosuje się je regularnie. Warto też wiedzieć, że złoto rodowane, piaskowane lub satynowane może po jakimś czasie zacząć się ścierać, w wyniku czego matowe wykończenie stanie się wypolerowane. Tutaj pomóc może już tylko jubiler, który przywróci biżuterii dawny wygląd.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…