Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić kosmetyk, którego producent wiele obiecywał, ale stosowanie preparatu nie przyniosło żadnego rezultatu? Albo taki, który wręcz pogorszył stan Twojej skóry? Chyba każdy miał takie doświadczenia. Aby uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości, warto wiedzieć, jak czytać skład kosmetyków. Jest on podawany na opakowaniu, a w przypadku sprzedaży online – również na stronie sklepu.

Czym jest INCI?

Według regulacji prawnych, które aktualnie obowiązują w Unii Europejskiej, każdy kosmetyk dostępny na rynku musi posiadać opis dotyczący jego składu. Kryje się on pod anagramem INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) i jest wydrukowany na opakowaniu produktu. Składniki są opisywane za pomocą ujednoliconych, angielsko-łacińskich nazw. W przypadku kosmetyków naturalnych na opakowaniu często oznaczany jest także procentowy udział surowców pochodzenia naturalnego.

Na jakie składniki warto zwrócić szczególną uwagę?

Różnorodność kosmetyków oferowanych na rynku sprawia, że ilość składników jest ogromna i nie sposób wymienić ich wszystkich. Jednak można przybliżyć kilka najważniejszych grup:

  • Bazy kosmetyczne – to mieszaniny różnych substancji, np. tłuszczowych i wodnych. W kosmetykach dobrej jakości sama baza również będzie wykazywała właściwości pielęgnacyjne lub ułatwiała wnikanie składników aktywnych.
  • Ekstrakty, oleje roślinne (INCI: nazwa rośliny Extract, Oil) – w zależności od rośliny, z której pochodzą, mogą wykazywać różne właściwości. Najczęściej zawierają kwasy tłuszczowe oraz witaminy i składniki mineralne.
  • Witaminy – w zależności od planowanego efektu działania oraz receptury kosmetyku stosuje się różne postaci chemiczne witamin, więc ich nazwy mogą się różnić. Do najczęściej stosowanych należy wtamina E (INCI: np. Tocopherol), Witamina C (INCI: np. Ascorbic Acid), oraz witamina A (INCI: np. Retinol). Mają one np. działanie antyoksydacyjne, co przekłada się na profilaktykę starzenia się skóry i zwiększanie jej zdolności do regeneracji.
  • Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronate acid) – jest popularnym składnikiem kosmetycznym, wykazuje właściwości nawilżające i zapobiegające utracie wody z naskórka.
  • Zapach (INCI: Parfum) jest składnikiem większości kosmetyków. Jednak substancje te mają zwykle największy potencjał alergizujący, więc staraj się unikać tego składnika, jeśli masz skłonności do nadwrażliwości skóry.
  • Konserwanty są niezbędne w większości kosmetyków, które zamierzasz przechowywać przez dłuższy czas. Substancje te są często niesłusznie demonizowane, a przecież ich obecność w produktach jest uzasadniona – chronią przed rozwojem mikroorganizmów i utratą właściwości pielęgnacyjnych. Wiele dostępnych współcześnie kosmetyków naturalnych zawiera substancje konserwujące, które są całkowicie bezpieczne dla skóry i przyjazne dla środowiska. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie substancje konserwujące zastosował producent.
  • Substancje pomocnicze, czyli wszelkie inne dodatki np. odpowiadające za konsystencję – zwykle stanowią niewielką część kosmetyku.

Kolejność ma znaczenie

Według przepisów prawa, składniki kosmetyków wymieniane są w kolejności od największego do najmniejszego stężenia. W większości produktów na pierwszym miejscu znajdować się będzie woda (INCI: Aqua) oraz substancje bazowe, dotyczy to również kosmetyków naturalnych. Nie świadczy to o słabej jakości produktu. O jego właściwościach decyduje natomiast miejsce, w którym wymieniane są substancje aktywne. Nawet najlepsze składniki wypisane na końcu składu, np. po zapachu (INCI: Parfum), nie będą miały możliwości zadziałać, bo zwyczajnie będzie ich zbyt mało. 

Inne oznaczenia kosmetyków

Producenci często umieszczają na opakowaniach swoich produktów również inne informacje. Niektóre z nich są ważne i trzeba zwracać na nie uwagę, inne stanowią tylko chwyt marketingowy. Do najważniejszych w kontekście kosmetyków naturalnych należą:
„Nietestowane na zwierzętach”, „Cruelty-free” – są to kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach. Dotyczy to zarówno finalnego produktu, jak i każdego ze składników.
„Kosmetyk wegański” – tak oznaczane są produkty niezawierające substancji pochodzenia zwierzęcego np. lanoliny, mleka lub miodu.
„% naturalnych składników” – oznacza, ile surowca takiego pochodzenia znajduje się w produkcie. Kosmetyki naturalne powinny zawierać powyżej 95% składników pochodzenia naturalnego.
Aby uniknąć rozczarowań, zawsze warto przeczytać skład produktu przed jego kupnem. Nie musisz znać wszystkich substancji stosowanych w kosmetykach – jeśli masz dostęp do Internetu, szybko wyszukasz je w różnych bazach składników. Jeżeli zależy Ci na sprawdzonych kosmetykach naturalnych wysokiej jakości, zapoznaj się z ofertą sklepu: https://domeknatury.pl/naturalnekosmetyki.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…