W ostatnich latach coraz częściej zamiast firanek czy zasłon są wybierane rolety. Nie da się jednak ukryć, że zdobyły rzeszę fanów ze względu na połączenie funkcjonalności z estetyką. Spełniają się nie tylko jako elegancka dekoracja, ale także skutecznie zabezpieczają nasze pomieszczenia przed światłem. Ich dużym atutem jest również to, że zapewniają zachowanie prywatności. Na rynku można zauważyć możliwość szerokiego wyboru rolet, wśród których wyróżniamy różnorodność modeli, kolorów czy materiałów, z jakich je wykonano. Wydawać, by się mogło, że ich właściwy dobór jest czymś banalnym, jednak może być to trudne. Oprócz koloru pasującego do wnętrza czy jakości materiału ważne będzie odpowiednie ustalenie ich wielkości. W tym momencie nasuwa się pytanie: jak dobrać rozmiar rolety do okna. Przede wszystkim muszą one umożliwiać swobodne otwieranie, dlatego nie mogą być za duże ani też za małe. Poniżej znajdziecie krótki opis tego, jak wymierzyć rolety.

Jak dobrać roletę do okna?

Dobierając rolety do okien, przede wszystkim trzeba ustalić, do jakiego pomieszczenia będzie ona przeznaczona. Inny materiał lepiej sprawdzi się w łazience, gdzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na wilgotność, a inny w pokoju dziennym. Ponadto w zależności od aranżacji wnętrz należy wybrać właściwą kolorystykę, aby całość wystroju wyglądała gustownie. Kolor rolet może pomóc w optycznym powiększeniu lub zmniejszeniu przestrzeni. Jeśli zależy nam na elegancji, sprawdzą się barwy stonowane, natomiast bardziej żywa kolorystyka spowoduje, że ożywimy nasze pomieszczenie. Przy doborze bardzo ważny jest również rozmiar. Pomiary należy wykonać już po wybraniu konkretnego modelu i koloru. Wówczas pojawia się pytanie, jak wymierzyć rolety.

Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

Aby wybrane rolety wyglądały dobrze, należy dopasować ich rozmiar do okna. Na rynku jest obecna duża różnorodność tych elementów, dlatego każdy z modeli różni się też doborem wielkości. Oto krótki poradnik, który powinien pomóc, jak dokonać właściwych pomiarów. Jak zmierzyć okno do rolety? W przypadku wymiarów trzeba wyróżnić takie pojęcia jak: długość – odległość pomiędzy górną i dolną krawędzią ramy okiennej. Natomiast szerokość to będzie odstęp od zewnętrznej krawędzi lewej strony do zewnętrznej krawędzi prawej.

Najpopularniejszym rodzajem rolet są wolnowiszące. Sprawdzą się idealnie dla okien z niestandardowymi wymiarami. Aby były jak najlepiej dopasowane, należy zmierzyć szerokość oraz wysokość wnęki okiennej. Po tym do pomiarów trzeba dodać około 10-20 centymetrów zarówno do szerokości, jak i długości. Ponadto warto pamiętać o tym, czy parapet nie wystaje poza okno, co może istotnie przeszkadzać w użytkowaniu.

Kolejnym rodzajem są rolety rzymskie. Wymagają szczególnej staranności podczas dokonywania pomiarów, co jest uwarunkowane sposobem, w jaki zostaną zawieszone. Jak zmierzyć okno do rolety rzymskiej? Jeśli zostanie zamontowana do ściany, to najpierw należy wymierzyć szerokość wnęki okiennej i kolejno dodać 5-10 centymetrów na każdą stronę. W przypadku montażu do sufitu najlepiej dokonać pomiarów wysokości od parapetu lub podłogi do sufitu. Ostatnim sposobem, w jaki można zamontować roletę, jest umieszczenie jej na ramie okna. Wówczas należy zmierzyć szerokość samej szyby, a następnie dodać tak około trzech centymetrów z każdej strony.

Mini rolety cieszą się coraz większym uznaniem. Aby właściwie je dobrać, należy zmierzyć całkowitą wysokość skrzydła okiennego wraz z szerokością szyby, po czym doliczyć do nich około 3-6 centymetrów. Trzeba również pamiętać o tym, że długość rolety nie powinna być krótsza niż wielkość okna. Modele zachwycają przede wszystkim funkcjonalnością, ale również łatwością montażu, jak i demontażu. Z pewnością idealnie sprawdzą się jako rolety do małych okien.

Od dobrego montażu zależy funkcjonalność i prezencja rolet. Rolety bardzo dobrej jakości możesz znaleźć na stronie https://minirolety.pl/roleta-mini-kopenhaga/. Gdy na tym etapie popełnimy błąd, mogą nie spełniać odpowiednio swoich zadań. Ponadto ich wygląd może być niezadowalający. Od tego, jak dobierzecie roletę do okna, zależy efekt końcowy, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…