W przemyśle urządzenia takie jak nalewarki wykorzystywane są od dawna i mają szerokie zastosowanie. Używane są m.in. w produkcji chemii gospodarczej, kosmetycznej czy spożywczej. Służą do napełniania różnego rodzaju opakowań płynami. Obecnie niełatwo znaleźć nowoczesny zakład przemysłowy, który nie stosowałby podczas produkcji nalewarek. Podkreślić trzeba, że fabryki korzystać mogą z różnych rodzajów tych urządzeń. Czym się od siebie różnią?
Nalewarki przelewowo-ciśnieniowe
Bardzo często w zakładach przemysłowych korzysta się z nalewarek przelewowo-ciśnieniowych. Urządzenia te umożliwiają szybkie uzupełnianie opakowań szklanych i tych wykonanych z tworzyw sztucznych różnymi płynami. Co ważne, pojemniki mogą mieć różną gramaturę. Najczęściej nalewarki przelewowo-ciśnieniowe wykorzystywane są do napełniania opakowań płynami rzadkimi, średniolepkimi oraz tymi, które się pienią. Ich ogromną zaletą jest to, że są to urządzenia uruchamiające proces nalewania w sposób automatyczny. Dzieje się to w chwili, w której pod dozownikiem znajdzie się odpowiednia ilość opakowań. Dodatkowo nalewarki przelewowo-ciśnieniowe mają możliwość uszczelniania opakowań już w trakcie nalewania płynów. Warto także podkreślić, że stosowanie ich minimalizuje problem marnowania płynów, których nadmiar jest z powrotem odprowadzany do urządzenia, a następnie ponownie wykorzystywany.
Nalewarki podciśnieniowe do szklanych butelek
Innym rodzajem nalewarek są nalewarki podciśnieniowe wykorzystywane do napełniania butelek szklanych. Ten model stosowany jest do rozlewu niegazowanych płynów, które cechują się niską lepkością i gęstością. Proces napełniania szklanych butelek polega na pobieraniu płynu ze zbiornika o ciśnieniu niższym niż atmosferyczne i wtłoczeniu go do butelek. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie dużo większej septyczności dozowanego płynu bez żadnej utraty jego jakości. Dużą zaletą nalewarek podciśnieniowych jest z pewnością to, że są to urządzenia działające szybko i z dużą precyzją. Na rynku dostępne są nalewarki podciśnieniowe półautomatyczne, automatyczne i liniowe.
Nalewarki tłokowe
Jak wspomniano, nalewarki przemysłowe mogą być różne. Wśród nich wyróżnić można także urządzenia tłokowe. Napełniają one opakowania w sposób objętościowy. Aby było to możliwe, nalewarki tłokowe wyposażone są w pompy ssąco-tłoczące. Urządzenia tłokowe wyróżniają się wysoką dokładnością i precyzją w dozowaniu płynów. Co więcej, w przypadku nalewarek tłokowych możliwe jest stosownie różnych rodzajów nalewaków. Pozwala to na dostosowanie sprzętu do konkretnych potrzeb zakładu przemysłowego.
Nalewarki przepływomierzowe i wagowe
Wspomnieć należy jeszcze o nalewarkach przemysłowych przepływomierzowych i wagowych. Urządzenia przepływomierzowe wyposażone są w dwa rodzaje przepływomierzy. Mowa tu o przepływomierzu masowym oraz elektromagnetycznym. Ten model nalewarki wykorzystywany może być do dozowania rozmaitych płynów oraz do różnych wielkości dozy. Jeśli chodzi o nalewarki wagowe, to urządzenia te wykorzystywane są głównie, kiedy konieczne jest zachowanie bardzo dużej precyzji przy napełnianiu opakowań większej wielkości płynami o wysokiej lepkości. Dużą zaletą nalewarek wagowych jest to, że w znaczący sposób minimalizują ryzyko strat w trakcie nalewania płynów dzięki wykorzystaniu bardzo precyzyjnego sterowania wagowego. Takie rozwiązanie daje również gwarancję, że w każdym opakowaniu, które jest napełniane, zawsze znajduje się dokładnie taka sama ilość płynu. Tak jak w przypadku nalewarek podciśnieniowych do szklanych butelek, tak i w przypadku nalewarek wagowych wyróżnić można urządzenia półautomatyczne, automatyczne oraz liniowe. Każdy z tych rodzajów może być wykorzystany do różnych potrzeb. Wszystko zależy od specyfiki zakładu przemysłowego i stosowanych w nim procedur związanych z produkcją.
Oczywiście wybór odpowiedniego modelu wiąże się z potrzebami konkretnego zakładu produkcyjnego oraz specyfiką płynów, które mają być rozlewane.