Blokada alkoholowa nie jest sprzętem, który znajduje się na wyposażeniu standardowego pojazdu. Najczęstszym powodem zamontowania wyżej wymienionej blokady jest nakaz sądowy lub panujące w danym regionie prawo zakazujące jazdy po spożyciu alkoholu. W Polsce blokada ta jest znana zaledwie od 5 lat, a dotyczące tego rozwiązania przepisy wprowadzono w marcu 2015 roku. Stosuje się ją jako złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu, tzn. zamiast odebrania prawa jazdy sąd pozwala na zachowanie uprawnień w zamian za założenie blokady na pojazd uniemożliwiającej dalsze wykroczenia. Zamontowanie blokady alkoholowej jest też sposobem dzięki któremu kierowca może ubiegać się o zmniejszenie kary z całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady. Należy nadmienić, że metoda ta stosowana jest głównie w przypadkach wielokrotnego łamania zakazu jazdy pod wpływem alkoholu lub u osób uzależnionych, względnie przebywających na odwyku.

Co to jest i jak działa blokada alkoholowa?

Cytując definicję ustawową, „blokada alkoholowa jest to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, gdy kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu”. Można powiedzieć, że to urządzenie podobne do tradycyjnego alkomatu, które podpięte jest do samochodu i uniemożliwia odpalenie silnika bez kontroli trzeźwości kierowcy lub gdy kontrola ta przejdzie niepomyślnie. Dla osób, które nie wiedzą jak wygląda alkomat, warto dodać, że jest to urządzenie kształtem przypominające pistolet lub prostopadłościan z ustnikiem i przyciskiem uruchamiającym oraz ekranem podającym wyniki testu. Aparat podpięty jest do samochodu za pomocą długiego, często zwiniętego w sprężynę przewodu w okolicy kierownicy lub panelu sterującego, który łączy się z obiegiem elektrycznym auta w sposób niewidoczny dla użytkownika, co uniemożliwia samodzielny demontaż.

Zasada użycia blokady alkoholowej jest prawie identyczna jak przy kontroli trzeźwości alkomatem, choć może różnic się w zależności od modelu urządzenia. Od spożycia alkoholu należy odczekać co najmniej 30 minut, po tym czasie należy włączyć urządzenie i przytrzymując przycisk, dmuchać w wyznaczone miejsce aż do wybrzmienia sygnału. Przycisk należy wtedy zwolnić i czekać na wynik testu. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda takie urządzenie, zajrzyj na stronę: https://promil-lab.pl/alkomaty/blokada-alkoholowa.

 Ile kosztuje blokada alkoholowa?

Koszt zakupu oraz instalacji blokady alkoholowej ponosi kierowca, któremu przedstawione są dwie opcje nabycia urządzenia. Koszt wynajmu to 90 zł miesięcznie, a zakup potrzebnej aparatury to zwykle od 3 tysięcy złotych w górę, do tego należy dodać koszt montażu. Ceny zależne są od modelu auta oraz tego, w jakim mieście zdecydujemy się blokadę zamontować, ceny w okolicach stolicy lub większych miast jak Kraków, Gdańsk lub Katowice mogą być dużo wyższe. Po instalacji blokady alkoholowej w pojeździe trzeba jeszcze udać się do stacji kontroli pojazdów na przegląd, za który też trzeba zapłacić.

Alkohol we krwi a w wydychanym powietrzu – jaka jest różnica?

Zgodnie z definicją stanem „po spożyciu alkoholu” określamy moment, gdy stężenie alkoholu we krwi mieści się w granicach 0,2–0,5‰  albo gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1–0,25 mg w 1 dm3. Różnica polega na tym, że tuż po spożyciu alkoholu znajduje się on w wydychanym powietrzu, nie ma go jednak jeszcze we krwi, lub przeciwnie, gdy oddech nie zdradza już śladów po spożytym alkoholu, może on nadal krążyć we krwi badanego. Stąd wniosek, że blokada ta nie zawsze jest skuteczna, urządzenie wykrywa alkohol tylko w wydychanym powietrzu, co potencjalnie pozwala pijanemu kierowcy na jazdę samochodem.

Ile to jest 0.1 mg/dm3?

Każdy organizm reaguje inaczej na alkohol, dlatego, przeliczając stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, należy wziąć też pod uwagę czynniki takie jak temperatura otoczenia, waga oraz stan zdrowia pijącego. Standardowo przyjmuje się jednak, że jedno piwo 500 ml o zawartości 4% alkoholu dostarczy spożywającemu około 0,13 mg/l. Ta sama wartość pojawi się na alkomacie po spożyciu 50 ml wódki 40%.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…