Zbudowanie domu od podstaw nie jest prostym zadaniem. Trzeba zatrudnić fachowców już na etapie projektowanie budynku. Potem dochodzą kolejne kroki – od budowy samej bryły po wykończenie. Warto zatem wiedzieć, jak znaleźć dobrego fachowca, na którym będzie można polegać.

Fachowcy – jak ich znaleźć?

Pozornie proste zadanie zaczyna nastręczać problemów, gdy próbujesz znaleźć kogoś właściwego. Na rynku nie brakuje osób, dla których budowa domu jest pozornie łatwym zajęciem. Rzekomo znają się na swojej pracy jak nikt inny, a potem okazuje się, że ściany są krzywe, dach przecieka, a tynk odpada. Zapewne nie tak wyobrażasz sobie współpracę z fachowcami.

Istnieje kilka sposobów na to, by znaleźć dobrego profesjonalistę, który nie zawiedzie, a dzięki niemu dom nie tylko powstanie, ale i przetrwa lata.

Fachowiec z polecenia

Bez względu na to, czy jesteś na etapie projektowania domu czy budowy dachu, najlepiej poradzić się kogoś, kto był w podobnej sytuacji, co Ty i szukał sprawdzonego fachowca. Znajomi, rodzina, koledzy z pracy – z pewnością znajdzie się ktoś, kto miał do czynienia z architektami, projektantami oraz budowlańcami. Od zaufanych osób dowiesz się, czy dana firma się sprawdziła, czy lepiej omijać ją szerokim łukiem.

Dzięki temu dowiesz się także, jaka jest jakość wykonywania usług przez danych fachowców oraz jakich cen możesz spodziewać się za poszczególne etapy budowy.

Fachowiec polecony przez innych fachowców

Gdy już współpracowałeś z jakąś firmą, np. zajmującą się tworzeniem projektów wnętrz, i byłeś zadowolony, możesz podpytać o fachowców od budowy domu, elektryków czy murarzy. Często się bowiem zdarza, że przedsiębiorcy polecają się nawzajem, gdyż razem pracują nad tą samą realizacją lub podobną bądź spotkali się podczas wydarzenia zrzeszającego ludzi z konkretnych branż.

A w sytuacji, gdy w pobliżu buduje się inny dom, warto sprawdzić, kto jest inwestorem, by zapytać go, co sądzi o współpracy z daną firmą albo nawet poznać ją w trakcie pracy. W razie potrzeby możesz wziąć do niej kontakt.

Polecenie ze sklepu i hurtowni

Bez względu na to, czy robisz remont czy trwa budowa dachu, konieczne są materiały budowlane. W przypadku hurtowni często zdarza się, że współpracuje z konkretnymi firmami. Dlatego w poszukiwaniu fachowców można się udać także i tam.

Sprzedawca będzie kojarzył firmy, które kupują u niego materiały. A jako że zależy mu na zadowoleniu klientów z usług, nie poleci kogoś niegodnego zaufania. Możesz mieć pewność, że fachowcy się sprawdzą także przy Twoim projekcie.

Jeszcze innym sposobem jest skontaktowanie się z przedstawicielem firmy oferującej materiały budowlane. Jakie? Zależy od Twoich potrzeb. Przykładowo bierzesz się budowę dachu. Przydadzą się m.in. dachówki. Możemy wybrać model, który Ci odpowiada, a potem skontaktować się z producentem interesującego Cię wzoru.

Chodzi bowiem o to, że doradcy oraz przedstawiciele firm współpracują przeważnie z pewnymi wykonawcami, którzy korzystają z ich produktów. Dlatego też zadbają o to, by polecić Ci kogoś, kto dobrze wykona swoją pracę. Jest to też z korzyścią dla nich. Jeśli wykonawca właściwie zrealizuje zadanie, może dojść do mniejszej ilości reklamacji.

Poszukiwania na własną rękę

Kolejnym sposobem jest samodzielne szukanie w Internecie lub gazecie. Istnieje wiele portali, na których trafiają się interesujące oferty. Jednak w tym przypadku musisz liczyć się z tym, że spotkasz człowieka, który źle wykona zleconą usługę. A wtedy np. ściany będą krzywe lub kafelki w kuchni popękane.

Przed rozpoczęciem współpracy warto poprosić o przedstawienie poprzednich projektów oraz kontakt do dotychczasowych inwestorów. Dzięki temu przekonasz się, jak sobie radzi i czy chcesz z nim współpracować. Jeśli odmówi, najlepiej poszukać kogoś innego.

Pamiętaj jednak, że w Internecie znajdziesz też świetnych fachowców, którzy dopiero zaczynają i szukają klientów. Nie mają za wiele wykonanych zleceń ani opinii na koncie, ale to nie oznacza, że są do niczego. Muszą dopiero się rozwinąć. Lepiej jednak sprawdzić takiego człowieka kilka razy, niż potem żałować decyzji.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…