Kaszel to bardzo uciążliwa dolegliwość, która pojawia się najczęściej w przebiegu różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Bez względu na to, czy stoi za nim zapalenie gardła, czy też stan zapalny oskrzeli, większość osób marzy o tym, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Jeżeli i Ty poszukujesz skutecznego remedium na kaszel, oprócz ewentualnych zaleconych przez lekarza leków wykorzystaj zioła.

Podbiał i malwa czarna jako najlepsze zioła na kaszel suchy 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie zioła pomagają na kaszel, musisz najpierw określić, z jakim jego rodzajem masz do czynienia. Jeśli nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, najprawdopodobniej ma charakter suchy. Typowe dla niego jest również nieprzyjemne uczucie drapania w gardle, wynikające z podrażnienia śluzówki. Długotrwałe i intensywne napady suchego kaszlu mogą powodować także ból mięśni brzucha.

Aby złagodzić ten rodzaj kaszlu, zaleca się stosowanie takich ziół jak podbiał oraz czarna malwa. Jeżeli nie posiadasz żadnego z wymienionych gatunków w swojej domowej apteczce, odwiedź sklep zielarski. Najpierw poznaj jednak właściwości powyższych ziół i oceń, które z nich wydaje Ci się bardziej przydatne.

Jeżeli chodzi o podbiał, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, ale również rozkurczowym. Pomaga zatem rozprawić się z charakterystycznym dla kaszlu suchego pieczeniem i podrażnieniem ściany gardła. Ziele to ułatwia także oddychanie.

Malwa czarna również działa przeciwzapalnie, ale także nawilżająco. Powleka śluzówki ochronną warstwą, dzięki czemu napady kaszlu stają się zdecydowanie rzadsze.

Jakie zioła na kaszel mokry?

Jeżeli napadowi duszności towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, najprawdopodobniej jest mokry. Wówczas powinieneś sięgnąć po takie zioła na kaszel jak owoc dzikiego bzu oraz ziele majeranku. Zarówno jedna, jak i druga roślina charakteryzują się właściwościami przeciwwirusowymi oraz przeciwbakteryjnymi. Pomagają zatem skutecznie zwalczać przyczynę infekcji, która odpowiedzialna jest za pojawienie się mokrego kaszlu.

Owoc dzikiego bzu pomaga także usuwać wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Dzięki temu proces zdrowienia postępuje zdecydowanie szybciej. Jeżeli czujesz, że oprócz kaszlu mokrego towarzyszy Ci zatkany nos, pomoże majeranek. Wykazuje bowiem działanie rozrzedzające wydzielinę, dzięki czemu skutecznie można się jej pozbyć.

W jaki sposób korzystać z ziół na kaszel?

Najważniejsze jest oczywiście to, abyś wiedział, jakie zioła na kaszel stosować. Niemniej jednak nie możesz zapominać także o zasadach ich używania. Nawet najskuteczniejsze gatunki nie pomogą, jeżeli nie będą wykorzystywane zgodnie z zaleceniami producenta. Te zaś znajdziesz na opakowaniu konkretnej herbatki.

Dla wzmocnienia efektów możesz postawić na mieszankę kilku różnych ziół dedykowanych osobom walczącym z kaszlem. Zazwyczaj na ich bazie przygotowuje się napar, który należy pić kilka razy dziennie. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach wskazane mogą okazać się także inhalacje.

W przypadku ziół niezwykle ważna jest również systematyczność. Jednorazowe wypicie herbatki ziołowej przyniesie co najwyżej krótkotrwałą ulgę. Długotrwałe efekty pojawią się dopiero po kilku dniach kuracji. Wskazana jest więc cierpliwość.

Jeżeli poprawa nie będzie widoczna, należy zasięgnąć porady lekarza. Być może, źródło infekcji jest na tyle poważne, że konieczne okaże się włączenie leczenia antybiotykami. Jeśli zamierzasz stosować leki równolegle z ziołami, poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Niektóre gatunki wchodzą bowiem w interakcje z substancjami znajdującymi się w medykamentach.

Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, mogą Ci dokuczać przykre skutki uboczne. To zaś niekiedy skutecznie zraża do stosowania ziół na kaszel w przyszłości, a szkoda. W zdecydowanej większości przypadków okazują się bowiem skutecznym wsparciem kuracji.

Atutem ziół jest także to, że są bezpieczne. Nie należy jednak popijać herbatek na bazie takich gatunków, na które organizm wykazuje się nadwrażliwością.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…