Kupno mieszkania jest ważną inwestycją w życiu wielu osób. To najprawdopodobniej będzie miejsce, które nazwiemy domem przez wiele kolejnych lat, a taka słowna waga emocjonalna powinna tyczyć się miejsca naszych marzeń, skoro sami je wybieramy. Dlatego trzeba się dokładnie zastanowić nad tym, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie. Mowa tutaj zarówno o kosztach, umiejscowieniu, jak i samym sposobie szukania i załatwiania formalności. Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Czy można negocjować?

Szczególnie przy pierwszym zakupie mieszkania ludzie nie mają pojęcia, czy wręcz dozwolone jest negocjować cenę, co jest bardzo na rękę właścicielom. Oczywiście też trzeba zrozumieć, że jeśli to mieszkanie z rynku wtórnego, może ono być obarczone sentymentem, jednak pamiętajmy, że sentyment nie ma żadnego pokrycia we właściwościach budynku z naszej perspektywy. Odpowiadając na pytanie, czy można negocjować, trzeba odpowiedzieć, że zdecydowanie tak.

Początkową cenę, którą da się znaleźć na portalach mieszkaniowych, trzeba traktować z pewną dozą dystansu, gdyż dobra negocjacja może ją zmienić nawet o kilka do kilkunastu procent, co jest ogromną kwotą, kiedy patrzy się na całościowy koszt zakupu. Jednak trzeba mieć argumenty, które będą nie do podważenia, co sprawi, że warto przejść do kolejnych punktów, które pokażą, co sprawdzić kupując mieszkanie.

Oszacowanie mieszkania koniecznością

Często pierwsze wrażenie i niezwykłe piękno mieszkania może sprawić, że nie myślimy całkowicie racjonalnie, co sprawia, że łatwo o błędy w ocenie. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, zakup mieszkania może być dopiero początkiem wielkich wydatków. Remont może często kosztować niewiele mniej, niż sama cena mieszkania, co sprawia, że nieprzygotowani na to klienci wchodzą na ścieżkę, która może ich pochłonąć finansowo znacznie bardziej, niż się spodziewali.

Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć dokładny kosztorys remontowy i dopiero po jego dokładnej analizie podjąć decyzję o tym, czy zakup mieszkania będzie odpowiednią decyzją. Warto też pomyśleć o zatrudnieniu firmy, która przeprowadzi inspekcję jakości mieszkania. Jest to kosztowne, ale warte swojej ceny, gdyż w innym wypadku z łatwością mogą czekać na kupującego nieprzyjemne niespodzianki.

Umiejscowienie i sąsiedzi – co warto wiedzieć?

Jakkolwiek mieszkanie może być piękne, widok z niego, jak i sama okolica, wcale takie nie muszą być. Jest to jedna z możliwości obniżenia wstępnej ceny, jednak trzeba się zastanowić czy te kilka tysięcy jest warte tego, aby mieszkać przez długi czas w potencjalnie niebezpiecznym miejscu.

Zakup mieszkania – o co pytać? Przede wszystkim o spokój na dzielnicy, o sąsiadów i ich zwyczaje. Oczywiście nie można jednak całkowicie polegać na słowie sprzedającego, gdyż powie on wszystko, co chcielibyśmy usłyszeć. Dlatego warto przejść się po sąsiadach i dowiedzieć z pierwszej ręki, jak sytuacja się przedstawia. Dzięki temu wiadomo będzie, czy otoczenie będzie życzliwe, czy wręcz przeciwnie.

Koszty użytkowania są podstawą

Jest to bardzo ważne, gdyż będzie określało, jak wiele pieniędzy comiesięcznie będzie trzeba przekazywać na koszty utrzymania funkcjonalności budynku. Na szczęście jest to dość łatwe do sprawdzenia, gdyż wystarczy poprosić sprzedającego o rachunki, które musiały zostać opłacone w przypadku poprzedniego lokatora. Problematyczne może to być w przypadku całkiem nowych mieszkań, gdyż trudno wtedy o dokładne ceny.

Warto również sprawdzić, czy nie ma żadnych zaległości, które nowy właściciel musiałby spłacić, a o których poprzednik nie wspomniał. Często takie kwoty osiągają wiele tysięcy, co sprawia, że koniecznością jest tego sprawdzenie.

Zakup mieszkania może być bardzo trudny, jednak warto polegać na specjalistach, którzy pomogą w każdym kroku tego procesu. Taką firmą jest https://www.atmo-sfera.pl/mieszkania/, z której pomocą otrzymacie upragnione i sprawdzone mieszkanie, które będzie dopasowane nie tylko do waszego budżetu, ale też preferencji względem każdego z ważnych jego aspektów.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…