Miasto królów polskich z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wysokie miejsca w rankingach najciekawszych destynacji europejskich i światowych wynikają nie tylko z bogactwa historyczno-kulturowego serca małopolski. Kraków jest bowiem miastem tak różnorodnym, że idealnie nada się na romantyczny wyjazd dla dwojga, jak i cel wycieczki rodziny z dziećmi. Jeśli zatem nie dysponujemy dłuższym urlopem, a potrzebujemy naładować akumulatory, stolica małopolski będzie idealnym celem podróży. Znajdziemy tutaj nie tylko zabytki i naukę o przeszłości, ale niekonwencjonalne atrakcje dla dzieci.

Kraków na weekend. Co zwiedzić z dziećmi w stolicy małopolski?

Na turystycznej mapie Krakowa odnajdziemy wiele miejsc, w których czekają na nas atrakcje dla dzieci. Naszym pociechom warto pokazać historyczną odsłonę miasta-Zamek Królewski na Wawelu z komnatami, skarbnicą czy zbrojownią, czy odzwierciedlenie legendy o smoku wawelskim w postaci ziejącego ogniem posągu na bulwarach wiślanych. Miłośnicy samolotów ucieszą się z wycieczki do Muzeum Lotnictwa pełnego wyjątkowych eksponatów, starych modeli statków powietrznych, do których można nawet wejść i poczuć się jak profesjonalny pilot. Atrakcje dla dzieci w Krakowie czekają również w ogrodzie zoologicznym liczącym 260 gatunków zwierząt, wśród których wymienić możemy słonie, zebry, surykatki, alpaki, żyrafy czy lemury. Ciekawym miejscem dla najmłodszych jest również Papugarnia Amazonia, w której nasze pociechy mogą obcować z wyjątkowym gatunkiem ptaków. Papugarnia zlokalizowana jest w sercu Krakowa- na Rynku Głównym, a stąd już krok do podziemnego Muzeum Historycznego miasta, Sukiennic czy wyjątkowego Kościoła Mariackiego. W pobliżu Rynku Głównego czeka na nas jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja: Muzeum WOMAI-centrum edukacji i wrażeń, różniące się od tradycyjnych muzeów, pełnych eksponatów. Na czym polega fenomen tego miejsca?

Zwiedzanie za pomocą zmysłów, czyli dlaczego warto zabrać dziecko do WOMAI

Niedaleko Rynku Głównego i słynnej ulicy Floriańskiej na najmłodszych czeka jeszcze jedna ciekawa atrakcja. Centrum Edukacji i Wrażeń Womai mieści się przy ulicy Pawiej w Krakowie i od momentu otwarcia zyskuje na popularności. Muzeum WOMAI jest idealnym miejscem dla ciekawego świata dziesięciolatka i jego rodziców. Nie odnajdziemy tu wernisaży ani pokojów pełnych historycznych eksponatów. Centrum Edukacji i Wrażeń będziemy zwiedzali za pomocą zmysłów. Do wyboru mamy dwie wystawy: pierwsza, „w stronę ciemności” pokaże nam świat osób niewidomych. Odkryjemy nową rzeczywistość, zubożeni o zmysł wzroku. Przekonamy się, jak w tej niecodziennej sytuacji wyostrza się praca innych naszych zmysłów-dotyku czy smaku. Zderzymy się z codziennym życiem osób niewidomych – tym, jak radzą sobie w prostych dla nas sytuacjach, jak poruszanie się po własnym domu, czy przejście przez ulicę. Spowici w ciemnościach po zakończeniu doświadczenia docenimy nasze zdrowie i możliwość patrzenia na świat zdrowymi oczami. Druga z wystaw, „ścieżka światła” pełna interaktywnych doświadczeń, odkryje przed dzieckiem świat praw fizyki i iluzji i pomoże z łatwością przyswoić nawet trudno zrozumiałą dotąd wiedzę dotyczącą pewnych zjawisk. Dzięki pasji przewodników, ich wiedzy i umiejętnościom jej przekazywania zadowolony będzie najbardziej marudny nawet nastolatek, który nie ma ochoty na zwiedzanie. Dwa labirynty, które odnajdziemy w WOMAI, Centrum Edukacji i Wrażeń – zarówno ten prowadzący drogą ciemności, jak i drogą światła wzbogacą nas o nowe doświadczenia, nauczą przyswajania świata każdym ze zmysłów, a naszym dzieciom pokażą rzeczywistość, której dotąd nie znali i uwrażliwią na kwestię osób niewidomych. Muzeum WOMAI to nowy punkt na mapie turystycznej stolicy małopolski, zbierający jednak same pozytywne recenzje od rodziców szukających atrakcji dla dzieci w Krakowie. Warto pamiętać, że miasto królów polskich ma nie tylko historyczny akcent, ale i nowoczesne podejście do tworzenia miejsc, które możemy zwiedzić wraz z dziećmi. 

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…