Miasto królów polskich z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wysokie miejsca w rankingach najciekawszych destynacji europejskich i światowych wynikają nie tylko z bogactwa historyczno-kulturowego serca małopolski. Kraków jest bowiem miastem tak różnorodnym, że idealnie nada się na romantyczny wyjazd dla dwojga, jak i cel wycieczki rodziny z dziećmi. Jeśli zatem nie dysponujemy dłuższym urlopem, a potrzebujemy naładować akumulatory, stolica małopolski będzie idealnym celem podróży. Znajdziemy tutaj nie tylko zabytki i naukę o przeszłości, ale niekonwencjonalne atrakcje dla dzieci.

Kraków na weekend. Co zwiedzić z dziećmi w stolicy małopolski?

Na turystycznej mapie Krakowa odnajdziemy wiele miejsc, w których czekają na nas atrakcje dla dzieci. Naszym pociechom warto pokazać historyczną odsłonę miasta-Zamek Królewski na Wawelu z komnatami, skarbnicą czy zbrojownią, czy odzwierciedlenie legendy o smoku wawelskim w postaci ziejącego ogniem posągu na bulwarach wiślanych. Miłośnicy samolotów ucieszą się z wycieczki do Muzeum Lotnictwa pełnego wyjątkowych eksponatów, starych modeli statków powietrznych, do których można nawet wejść i poczuć się jak profesjonalny pilot. Atrakcje dla dzieci w Krakowie czekają również w ogrodzie zoologicznym liczącym 260 gatunków zwierząt, wśród których wymienić możemy słonie, zebry, surykatki, alpaki, żyrafy czy lemury. Ciekawym miejscem dla najmłodszych jest również Papugarnia Amazonia, w której nasze pociechy mogą obcować z wyjątkowym gatunkiem ptaków. Papugarnia zlokalizowana jest w sercu Krakowa- na Rynku Głównym, a stąd już krok do podziemnego Muzeum Historycznego miasta, Sukiennic czy wyjątkowego Kościoła Mariackiego. W pobliżu Rynku Głównego czeka na nas jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja: Muzeum WOMAI-centrum edukacji i wrażeń, różniące się od tradycyjnych muzeów, pełnych eksponatów. Na czym polega fenomen tego miejsca?

Zwiedzanie za pomocą zmysłów, czyli dlaczego warto zabrać dziecko do WOMAI

Niedaleko Rynku Głównego i słynnej ulicy Floriańskiej na najmłodszych czeka jeszcze jedna ciekawa atrakcja. Centrum Edukacji i Wrażeń Womai mieści się przy ulicy Pawiej w Krakowie i od momentu otwarcia zyskuje na popularności. Muzeum WOMAI jest idealnym miejscem dla ciekawego świata dziesięciolatka i jego rodziców. Nie odnajdziemy tu wernisaży ani pokojów pełnych historycznych eksponatów. Centrum Edukacji i Wrażeń będziemy zwiedzali za pomocą zmysłów. Do wyboru mamy dwie wystawy: pierwsza, „w stronę ciemności” pokaże nam świat osób niewidomych. Odkryjemy nową rzeczywistość, zubożeni o zmysł wzroku. Przekonamy się, jak w tej niecodziennej sytuacji wyostrza się praca innych naszych zmysłów-dotyku czy smaku. Zderzymy się z codziennym życiem osób niewidomych – tym, jak radzą sobie w prostych dla nas sytuacjach, jak poruszanie się po własnym domu, czy przejście przez ulicę. Spowici w ciemnościach po zakończeniu doświadczenia docenimy nasze zdrowie i możliwość patrzenia na świat zdrowymi oczami. Druga z wystaw, „ścieżka światła” pełna interaktywnych doświadczeń, odkryje przed dzieckiem świat praw fizyki i iluzji i pomoże z łatwością przyswoić nawet trudno zrozumiałą dotąd wiedzę dotyczącą pewnych zjawisk. Dzięki pasji przewodników, ich wiedzy i umiejętnościom jej przekazywania zadowolony będzie najbardziej marudny nawet nastolatek, który nie ma ochoty na zwiedzanie. Dwa labirynty, które odnajdziemy w WOMAI, Centrum Edukacji i Wrażeń – zarówno ten prowadzący drogą ciemności, jak i drogą światła wzbogacą nas o nowe doświadczenia, nauczą przyswajania świata każdym ze zmysłów, a naszym dzieciom pokażą rzeczywistość, której dotąd nie znali i uwrażliwią na kwestię osób niewidomych. Muzeum WOMAI to nowy punkt na mapie turystycznej stolicy małopolski, zbierający jednak same pozytywne recenzje od rodziców szukających atrakcji dla dzieci w Krakowie. Warto pamiętać, że miasto królów polskich ma nie tylko historyczny akcent, ale i nowoczesne podejście do tworzenia miejsc, które możemy zwiedzić wraz z dziećmi. 

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…