Szalunki są bardzo ważnymi konstrukcjami o charakterze tymczasowym, wykorzystywanymi podczas różnorodnych robót budowlanych, w których czasie wylewane są elementy z betonu, do których grona zalicza się stropy, fundamenty, nadproża, schody czy też wieńce. Różne rodzaje szalunków wykorzystuje się też do tworzenia wszelkiego typu słupów, cokołów czy też filarów. Dzięki tym elementom tworzone konstrukcje zachowują odpowiedni kształt oraz fakturę powierzchni. Co więcej, porządnie wykonane szalunki chronią przed utratą betonu, który nie będzie się rozchlapywał poza obszar wylewki.

Rodzaje szalunków stropowych i nie tylko

Szalunki o najprostszej konstrukcji są wykonywane z solidnych desek oraz drewnianych stempli. Takie deskowania są więc elementami charakterystycznymi zarówno dla przeszłego, jak również współczesnego budownictwa. Deski charakteryzują się łatwym dostępem oraz niskim kosztem materiału. Jeśli więc ktoś zastanawia się jakie szalunki na strop będą solidne i tanie to bardzo rozsądnym wyborem są elementy bazujące na deskach. Oczywiście warto pamiętać, że stworzenie odpowiedniego deskowania wymaga od pracownika wprawy i dokładności oraz zajmuje sporo czasu. Nic więc dziwnego, że na rynku dużą popularnością cieszą się też szalunki systemowe obejmujące konstrukcje przeznaczone do stropów, fundamentów, ścian oraz wykopów. Przed wybraniem właściwego elementu, należy dokładnie przeanalizować jaki rodzaj szalunku systemowego będzie optymalnym wyborem dla określonego elementu konstrukcji.

Szalunki budowlane i ścienne

Jak już wiadomo, na rynku budowlanym dostępne są różne rodzaje szalunków. Do ich grona zaliczają się szalunki budowlane służące do tworzenia ścian, fundamentów, stropów oraz innych elementów budowlanych. Szalunki fundamentowe pozwalają na tworzenie fundamentów, czyli podstawy każdego obiektu budowlanego. Komponenty takie należy dobrze dopasować do wielkości tworzonej konstrukcji. Bardzo często wybiera się zbyt ciężkie konstrukcje modułowe, które utrudniają zadanie fachowcom oraz wydłużają inwestycję. W mniejszych konstrukcjach o wiele lepszym wyborem są lekkie systemy i tradycyjne deskowania, które nie wymagają stosowania ciężkiego sprzętu.

Jeśli chodzi o szalunki ścienne, to można je stosować w przypadku montażu ręcznego, jak również podczas robót z wykorzystaniem dźwigów. Szalunki ścienne stosuje się w głównej mierze z elementami, które charakteryzują się skomplikowaną geometrią. Przy pomocy takich szalunków możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości powierzchni z betonu. Przy wyborze szalunków ściennych istotne jest branie pod uwagę rozpiętości paneli ściennych oraz ilości elementów łączących. W przypadku braku dźwigów powinno się wybrać elementy i systemy, które można przenosić i montować ręcznie. Szalunki ścienne są odporne na uszkodzenia, odkształcenia i inne niekorzystne czynniki, które mogłyby spowodować deformację i utratę stabilności konstrukcji.

Pozostałe typy szalunków

Oprócz szalunków budowlanych, na rynku dostępne są różnego rodzaju szalunki kartonowe w formie rur, które wykorzystuje się do tworzenia podpór, mostów, słupów czy też filarów. Istnieją też szalunki z płyt stalowych albo sklejkowych, które stosuje się podczas wykonywania powierzchni płaskich. Inną ważną grupę stanowią szalunki odpowiedzialne za zabezpieczanie wykopów przed niebezpiecznym osuwaniem się ziemi. Można je stosować zarówno przy płytkich, jak i głębokich wykopach. Są one w stanie utrzymać bardzo duży nacisk, więc można używać przy nich ciężkiego sprzętu.

Gdzie szukać porządnych szalunków?

Jak widać, w branży budowlanej stosowane są różne rodzaje szalunków, które należy dopasować do konkretnych robót budowlanych oraz ciężaru i wielkości konkretnych elementów. Szalunki takie można konstruować samodzielnie, ale rozsądnym wyjściem jest wynajem szalunków stropowych i innych typów takich elementów. Są one dostępne w ofertach wielu solidnych firm, takich jak interget.pl. Wynajem jest praktyczną i tańszą alternatywą dla kupna lub samodzielnego tworzenia szalunków.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…