Studiowanie medycyny to marzenie wielu absolwentów szkół średnich. Niemniej jednak doskonale wiadomo, że na same studia trudno jest się dostać. Pozostaje pytanie, ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się na studia medyczne i co warto zdawać na maturze?

Medycyna nie dla każdego

Na studia medyczne rok w rok dostają się jedynie osoby, które osiągają najwyższe wyniki na egzaminach maturalnych. Pocieszające jest to, że wcale nie trzeba być dobrym ze wszystkich przedmiotów – wystarczą wysokie noty z biologii, chemii czy fizyki. To właśnie te egzaminy należy zdawać, aby w ogóle móc kandydować na medycynę. Ilość punktów, jaka potrzebna jest do tego, aby otrzymać miejsce na studiach, jest różna w zależności od konkretnej uczelni. Sposób przeliczania uzyskanych na egzaminie wyników na punkty wygląda bowiem odmiennie i zależy głównie od przyjętej polityki rekrutacyjnej. Warto więc skupić się przede wszystkim na wynikach z egzaminu maturalnego, które w przypadku biologii, chemii czy fizyki muszą oscylować w granicach 80-90% na poziomie rozszerzonym. To właśnie osoby z takimi wartościami mogą otrzymać miejsce na medycynie.

Zastanawiając się, czy na medycynę trudno się dostać, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje możliwości. Dla niektórych napisanie matury z chemii i otrzymanie wysokiego wyniku nie będzie dużym problemem, podczas gdy dla innych może już stanowić ogromne wyzwanie oraz poświęcenie. Owy trud należy więc mierzyć czasem, który poświęca się na naukę. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że dostanie się na medycynę na ogół nie jest proste. Co więcej, same studia są niezwykle wymagające, szczególnie w ciągu pierwszych 2-3 lat.

Jak dostać się na studia medyczne?

Klucz do tego, aby dostać się na studia medyczne, stanowi regularna nauka. Studenci medycyny twierdzą, że nie wystarczy zasiąść do książek na kilka miesięcy przed maturą, bowiem materiału jest tak wiele, że uczeń nie będzie w stanie przyswoić go w prawidłowy sposób. Chemię, biologię czy fizykę należy ponadto zrozumieć, a nie tylko „wkuć” na pamięć. W związku z tym dobrze jest się uczyć na bieżąco, od początku szkoły średniej. Dzięki temu w klasie maturalnej można przystąpić do powtórek, a nie przyswajać wiedzę od samego początku. Warto przy tym pamiętać, aby wykorzystywać inne źródła wiedzy, nie tylko podręczniki używane na lekcjach. Dobrze jest odwiedzać fora internetowe, czytać artykuły tematyczne czy opinie ekspertów. Kandydaci na medycynę powinni pamiętać, aby dążyć do zrozumienia trudniejszych kwestii od razu, a nie zostawiać ich na później. Bardzo istotna jest nie tylko przyswajanie wiedzy, ale również nauka regularności, która bardzo przydaje się na medycynie. Studiując, należy bowiem na bieżąco przyswajać materiał, i to nie tylko w oparciu o informacje pozyskane na wykładach, ale również we własnym zakresie. 

A może kierunki medyczne?

Otrzymanie miejsca na studiach medycznych dla niektórych bywa bardzo trudne, bowiem czasami o tym, kto otrzyma legitymację, a kto nie, decyduje jeden punkt. Tymczasem osoby, które nie dostały się na medycynę, jednak chcą z nią związać swoją przyszłość, powinny rozważyć różnego rodzaju kierunki pokrewne, takie jak pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapia. Dzięki nim również można pracować z pacjentem, zdobywać wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego ciała czy zostać ekspertem w pewnym zakresie medycyny.

Wybierając kierunek medyczny dla siebie, warto zapoznać się z ofertą ficomum.org. Co istotne, decyzja inna niż zostanie lekarzem często daje możliwość szybszego uzyskania prawa do wykonywania zawodu, co może okazać się ważne dla osób, które planują w krótkim czasie podjąć zatrudnienie i utrzymywać się samodzielnie. Warto więc rozważyć innego rodzaju kierunki medyczne, szczególnie jeśli kandydat nie dostał się na medycynę któryś raz z rzędu. Zazwyczaj takie osoby próbują otrzymać legitymację 2 lub 3 razy, po czym decydują się wybrać inną ścieżkę kariery, często również związaną z szeroko pojętą medycyną.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…