Szkolenia BHP są obowiązkiem, który muszą dopełnić wszyscy pracownicy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy żadna zatrudniona osoba nie może przystąpić do wykonywania powierzonych jej obowiązków, jeśli nie przeszła wstępnego kursu. Może zostać on rozszerzony o instruktaż stanowiskowy, jednak istotne jest, by nowy pracownik przeszedł szkolenie jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania przeznaczonych dla niego zadań. Jakie szkolenia BHP są obowiązkowe?

Szkolenia BHP – które są obowiązkowe?

Jednym z najważniejszych szkoleń, które należy przejść przed rozpoczęciem pracy, jest szkolenie wstępne. Jego cel obejmuje zapoznanie nowego pracownika z podstawowymi zagadnieniami związanymi z BHP. Dzięki temu uczestnik dowie się, jakie są najistotniejsze przepisy wynikające z Kodeksu pracy, a także z wewnętrznego regulaminu firmy. Co więcej, pracownik zyska również świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z ich nieprzestrzeganiem.

Program wstępnego szkolenia BHP obejmuje informacje dotyczące tego, w jaki sposób poruszać się po zakładzie, a także dane związane z czystością oraz porządkiem w miejscu pracy. Niezwykle ważne kwestie stanowią również udzielanie pierwszej pomocy czy umiejętność postępowania w razie wypadku.

Kolejne szkolenie, do którego odbycia zobowiązany jest każdy pracownik, to te okresowe. Są przeprowadzane systematycznie, a ich główny cel obejmuje usystematyzowanie informacji związanych z BHP czy zapoznanie się z ewentualnymi zmianami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Instruktaż stanowiskowy jest szkoleniem organizowanym dla wszystkich osób zajmujących stanowisko robotnicze bądź takie, na którym mają do czynienia ze szkodliwymi czynnikami. Co więcej, obowiązek jego przeprowadzenia zachodzi również wtedy, kiedy dany pracownik zostaje przeniesiony na inne stanowisko.

Usługi BHP, Wrocław – dlaczego warto podjąć współpracę z profesjonalistami?

Z decyzją o podjęciu współpracy z zaufaną firmą, świadczącą usługi BHP we Wrocławiu wiąże się wiele korzyści. Przede wszystkim to powierzenie tak ważnej kwestii kompetentnym osobom, które posiadają doświadczenie oraz wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Profesjonaliści zadbają o to, by przekazywana wiedza była klarowna. Natomiast w razie dodatkowych pytań warto zadawać je na bieżąco, by przeprowadzające szkolenie osoby mogły udzielić rzeczowych odpowiedzi.

Co więcej, niezwykle istotne jest, by stosować się do zaprezentowanych wytycznych, co przełoży się na większe bezpieczeństwo w zakresie zdrowia, życia i działalności firmy.

Jakie szkolenia BHP są obowiązkowe? Podsumowanie

Szkolenia BHP są niezwykle ważną kwestią, a ich odbycie jest obowiązkiem każdego pracownika. Dzięki wiedzy zdobytej podczas edukacji można uniknąć niebezpiecznych wypadków w miejscu pracy, a także poznać zasady panujące w firmie.

Do najważniejszych szkoleń z zakresu BHP należą szkolenie wstępne, okresowe oraz instruktaż stanowiskowy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom tego rodzaju kursów. W tym może pomóc firma świadcząca usługi BHP we Wrocławiu.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…