Kuchnia zazwyczaj jest takim miejscem, w którym dużo przebywamy i gdzie wykonujemy szereg różnych czynności. Tym samym pomieszczenie to częściej się brudzi i wymaga od nas więcej uwagi podczas sprzątania. Zapewne też będzie wymagało częstszego sięgania po dedykowane preparaty czyszczące. Bardzo często to właśnie w kuchni mamy też do czynienia z mocnymi, trudnymi do zmycia plamami, np. tymi, które powstają z tłuszczu lub z farbujących soków. Wobec tego, w jakie preparaty warto się zaopatrzyć, aby ułatwić sobie codzienne sprzątanie?

Niezastąpione płyny odtłuszczające

Smażenie i przygotowywanie potraw sprawia, że z czasem tłuszcz zaczyna osiadać dosłownie wszędzie – nie tylko na powierzchni płyty indukcyjnej, ale i na okapie, płytkach oraz szafkach kuchennych. Pojawia się nawet na blacie roboczym. W specjalistyczny sposób trzeba też zająć się drzwiczkami od piekarnika, które również szybko zachodzą warstwą tłuszczu. W takim przypadku konieczny jest odpowiedni preparat, który taki tłuszcz zmyje – zwykła woda z płynem do naczyń może spowodować jego rozcieranie, a co za tym idzie będzie nieskuteczna. Odpowiednie do tego celu są odłuszczacze w aerozolu, które można rozpylić i zostawić na kilka- kilkadziesiąt minut, aby dobrze wniknęły w warstwę tłuszczu lub płynny preparat do przypaleń kuchennych.

Chcąc natomiast zadziałać domowym sposobem na meble pokryte warstwą tłuszczu, można wypróbować sodę oczyszczoną. W tym celu 4 jej łyżki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a następnie wykorzystać roztwór do przecierania powierzchni mebli. Bardziej szklane powierzchnie można natomiast przetrzeć ściereczką nasączoną octem, godząc się na jego dość ostry, specyficzny zapach.

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się zacieki z wody

Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia, a co za tym idzie wszędzie tam, gdzie taką wodę wykorzystujemy, zapewne z czasem dostrzeżemy kamienny osad. Ciężko się jest pozbyć go samą wodą czy nawet wodą z płynem do naczyń. Może on gromadzić się na czajniku, w ekspresie do kawy, na baterii zlewozmywakowej i w wielu innych miejscach. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w preparat dedykowany do usuwania kamienia – bardzo często ma on formę aktywnej piany, którą rozpyla się w wybranym miejscu.

Jeśli natomiast chcielibyśmy wykorzystać domowe sposoby walki z osadem kamiennym, również można spróbować zastosować ocet lub też sok z cytryny. Pamiętajmy także o tym, aby zaopatrzyć się w dedykowany środek do czyszczenia zlewozmywaka. Jest to o tyle ważne, jeśli posiadamy na przykład zlewozmywak granitowy. Taki zlewozmywak zazwyczaj wymaga od nas specjalnej troski.

Troska o elementy szklane w kuchni

Nowoczesne meble kuchenne bardzo często posiadają szereg powierzchni lakierowanych lub przeszklonych. Są one najczęściej śliskie w dotyku, ale też delikatne, a dość łatwo odznaczają się na nich ślady palców. W przypadku takich powierzchni nie można używać mocnych środków czyszczących- zdecydowanie najlepiej sprawdza się dobrej jakości płyn do szyb, a także papierowy ręcznik. W przypadku lakierowanych frontów kuchennych, które mocniej ulegają zabrudzeniom, można wykorzystać miękką ściereczkę o porowatej strukturze- należy unikać natomiast ostrych szczotek lub też szczotek z twardym włosiem, które mogłyby zarysować śliską powierzchnię.

Czyszczenie fugi kuchennej

Jeśli mamy płytki ceramiczne w kuchni to prędzej czy później i tak będziemy musieli zmierzyć się z czyszczeniem fugi. W zależności od koloru takiej fugi, może ona mniej lub bardziej ulegać zabrudzeniom, w szczególności w przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi w ciągu roboczym. Dedykowane preparaty do czyszczenia fugi będą w stanie poradzić sobie nawet z bardzo jasną spoiną, która szybko ulega zabrudzeniom. Fugi bardzo dobrze czyści się wąską szczoteczką o lekko twardym włosiu. Może być bowiem niezbędne delikatne szorowanie jej powierzchni. Chcąc natomiast wypróbować sposoby domowe, można wykorzystać wyżej już wspomniany ocet lub też kwasek cytrynowy. Dobrze sprawdza się też mieszanka szarego mydła oraz sody oczyszczonej. W przypadku, kiedy na płytkach osadził się tłuszcz, dobrze jest też zastosować środek rozbijający jego strukturę.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…