Miłośnicy jednośladów także muszą zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze i o spełnianie odpowiednich przepisów. Z tego względu mają obowiązek posiadania przy swoich pojazdach dobrze dopasowanego oświetlenia. Najczęściej to, że fabryczne lampy są niewystarczające, wychodzi dopiero podczas dłuższych wypraw, dlatego jeszcze przed wyjazdem w jakąś dłuższą trasę warto jest zorientować się, czy światła, jakie posiada aktualnie motocykl będą odpowiednie. Dodatkowo warto wspomnieć, że zmiana lamp w swoich jednośladach jest także tak popularna, ze względu na fakt, że kierowcy chcą posiadać bardziej unikalne oświetlenie, niż takie proste i zwykłe fabryczne. Jakie więc wybrać oświetlenie motocyklowe?

Lampy motocyklowe – jakie wybrać

Jeżdżąc po drodze jednośladami trzeba pamiętać o tym, aby dbać o bezpieczeństwo swoje tak jak i innych użytkowników drogi. Niestety motocykliści są grupą, która jest mniej widoczna zarówno w złych warunkach atmosferycznych, jak i tych lepszych i dlatego tak dużą rolę odgrywają odpowiednie lampy. Duża część z pojazdów posiada coraz to bardziej fikuśne oświetlenia, co może oznaczać znacznie mniejszy odbłyśnik, a za tym idzie mniejsza ilość światła. Podróżując po ciemnych drogach, w dodatku wątpliwych jakościowo lub może po jakimś obcym terenie bardzo istotna jest ilość światła, jaką dają lampy motocyklowe. Jeżeli jest ona niewystarczająca, może się to źle skończyć dla motocyklisty, a także i osób, które może spotkać na swojej drodze. Dodatkowymi sytuacjami, jakie mogą sprawić, że oświetlenie, jakie daje motocykl jest niewystarczające mogą być przejażdżki we mgle, na krętych drogach lub po zjeździe w teren. Ze względu na szerzenie świadomości o słabym fabrycznym oświetleniu, wielu producentów zdecydowało się na produkcję lepszego jakościowo oświetlenia, które zapewni bezpieczeństwo motocyklistom na drodze.

Odpowiednie oświetlenie motocyklowe na drodze

Posiadając motocykl i wiedząc, że będzie się on poruszał nie tylko w dobrych warunkach pogodowych, najlepiej jest od razu zdecydować się na zakup dodatkowego oświetlenia w postaci reflektorów znajdujących się po bokach pojazdu. Na rynku jest dostępny bardzo szeroki ich wybór i mogą zostać one zakupione jako do konkretnego motocykla lub uniwersalne, które dopasować będzie można do każdego jednośladu. Wyposażając się w taki element można znacznie ułatwić sobie jazdę w gorszych warunkach i zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek wypadków.

Lampy motocyklowe LED

Już od pewnego czasu można zauważyć na drogach, że dużą popularność zyskują lampy typu LED i to nie tylko jako oświetlenie dodatkowe. W obecnie produkowanych motocyklach również można już dostrzec, że cała technologia jest już tak zrobiona. Klasyczne halogeny stają się coraz bardziej odepchnięte, ponieważ mimo swojej taniej produkcji, były one niezwykle energochłonne, a dodatkowo emitowały niezwykle dużo ciepła. Porównując je z LEDami wypadają bardzo źle. Te drugie są bardziej efektowne i generują większe ilości światła, przy okazji zużywając mniejsze ilości energii. W dodatku LEDy są bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Z tego powodu nikogo nie dziwi fakt, że są one częściej wybierane.

Dodatkowe reflektory

Warto wspomnieć, że dodatkowe reflektory nie są tylko dobre do stosowania podczas przejażdżek po ciemku. Idealnie sprawdzają się także na trasach z licznymi krętymi drogami. Staje się ono powoli obowiązkowym wyposażeniem motocyklowych wypraw.

Zwrócić uwagę należy na to, co prawo mówi o takim dodatkowym zabezpieczeniu się przed niebezpieczeństwem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, motocykl ma możliwość posiadania legalnie jednego lub dwóch świateł drogowych. Zatem montaż kolejnego światła dalekosiężnego będzie niezgodny z prawem, a także można przez taki wybryk mieć odebrany dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast rozporządzenie zezwala na montaż świateł przeciwmgielnych przednich. Posiadają one widoczność zbliżoną do świateł drogowych.

Także warto pamiętać, że najlepszym wyborem, jeśli chodzi o lampy motocyklowe będą lampy LED.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…