Alkomaty cieszą się rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż to niewielkie urządzenie okazuje się niezwykle pomocne. Jego głównym zadaniem jest wskazanie, kiedy kierowca może poprowadzić auto po spotkaniu zakrapianym alkoholem. Aby jednak alkomat działał prawidłowo, musimy pamiętać o kilku sprawach. Jedną z nich jest kalibracja. Na czym dokładnie polega i jak prawidłowo ją wykonać? Jak wygląda w praktyce kalibracja alkomatu? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Co to jest kalibracja alkomatu?
Zasada działania każdego alkomatu jest taka sama. Wszystko, co należy zrobić, to dmuchnąć w ustnik urządzenia. To za pomocą specjalnych czujników stwierdzi, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol oraz jakie jest jego stężenie. Jak już wspominaliśmy, aby mieć pewność, że urządzenie działania precyzyjne, niezbędna jest kalibracja.
Kalibracja alkomatu jest niczym innym, jak procesem kontrolno-optymalizacyjnym. Jego celem jest skonfigurowanie oprogramowania alkomatu w taki sposób, by właściwe wskazywał ilość alkoholu w organizmie człowieka. Proces ten polega na poddaniu sprzętu właściwym testom oraz sprawdzeniu jego sprawności za pomocą specjalnych symulatorów. Kontrola polega na podaniu alkomatowi próbki powietrza o parametrach zbliżonych do tych, które uzyskuje się w trakcie przeprowadzania prawdziwego badania.
Proces polega na poddaniu alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych symulatorach BAC, dzięki którym można podać do urządzenia próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach (sile przepływu, temperaturze oraz stałym stężeniu alkoholu) zbliżonych do tych charakteryzujących próbkę pobieraną w trakcie wykonywania „normalnego” badania. Jeżeli testy wykażą wynik, który różni się od rzeczywistości, całe oprogramowanie jest resetowane. Ustawiane są także pierwotne wartości nominalne. Warto wybierać sprawdzone miejsca, w których alkomat zostanie poddany regulacji. Jednym z nich jest Polskie Centrum Kalibracji, które oferuje zarówno szeroki wybór różnego rodzaju alkomatów, jak i usługę kalibracji. Ze szczegółową ofertą zapoznać się można na stronie internetowej pod adresem https://polskie-centrum-kalibracji.pl/.
Kalibracja alkomatów – jak często ją wykonywać?
Kiedy już wiesz, po co kalibracja alkomatu tak naprawdę jest stosowana, zapewne zastanawiasz się, jak często powinna się ona odbywać. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż częstotliwość wynika od zastosowanych technologii. Najczęściej jednak odbywa się ona co 3, 6 lub 12 miesięcy. Z pewnością modele wyposażone w czujnik półprzewodnikowy muszą być częściej kalibrowane niż te z sensorem elektrochemicznym. Dlatego też tuż po zakupie alkomatu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące m.in. tego, jak często wykonywać kalibrację alkomatu. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową funkcję, dzięki której na wyświetlaczu pojawia się informacja o zbliżającym się terminie kalibracji.
Jeżeli jednak zauważysz, że alkomat nie działa tak, jak powinien, i wskazuje błędne wyniki, musisz niezwłocznie poddać go kalibracji. Warto robić to zawsze, kiedy masz wątpliwości co do jego wskazań. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Więcej informacji na temat kalibracji uzyskasz na witrynie https://kierujswiadomie.pl/.
Dlaczego należy kalibrować alkomat?
Zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować uszkodzeniami sensora. Element ten nie jest objęty gwarancją i w tym przypadku niezbędny będzie zakup nowego. Tylko właściwie skalibrowane urządzenie pozwoli nam na uzyskanie rzetelnych wyników. Jest to istotne wtedy, kiedy zastanawiasz się, czy poziom alkoholu w Twoim organizmie spadł do tego stopnia, że możliwe jest prowadzenie pojazdu. Świadomość ta jest niezwykle ważna, gdyż powoli uniknąć kar za spożycie alkoholu oraz wypadków. Warto mieć na uwadze, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może skutkować grzywną do 5 tysięcy złotych lub pozbawieniem wolności do 30 dni, a kary te rosną z roku na rok.