Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, kiedy pada hasło „odzież do biegania”? Mnóstwo kolorów? Faceci w legginsach? A może – skarpety kompresyjne albo bluza termiczna pod lekką, wodo- i wiatroodporną kurtką? Wszystkie te określenia są prawdziwe i związane są z ubraniami, jakie wybierają biegacze amatorzy jak i zawodowcy na trening lub zawody. Przeczytaj i dowiedz się, jaka jest najlepsza odzież do biegania.

Czym wyróżnia się odzież do biegania?

Bieganie to sport na tyle powszechny, że z myślą o osobach uprawiających tę aktywność fizyczną powstaje odzież, będąca połączeniem estetyki, wygody i funkcjonalności. Jest kilka cech, które wyróżniają odzież biegową od klasycznych ubrań sportowych. Odzież do biegania:

  • jest zazwyczaj uszyta z zaawansowanych materiałów syntetycznych, tzw. tkanin funkcyjnych: oddychających (np.siateczki mesh), odprowadzających pot z powierzchni ciała, ale nie wpuszczających wilgoci do wewnątrz,
  • czasem bywa mało elastyczna i jest to zamierzony efekt, powodujący ucisk mięśni (odzież kompresyjna),
  • bywa uszyta z wielokolorowych tkanin, nierzadko w jaskrawych barwach,
  • zawiera elementy odblaskowe, poprawiające widoczność biegacza w ciemności,
  • może posiadać otwory np. na kciuk (w rękawie) lub w miejscu, gdzie zegarek przylega do nadgarstka,
  • bywa połączeniem ubioru i techniki – niektóre biustonosze posiadają elementy do mocowania pulsometru,
  • to innowacyjne i uniwersalne elementy, jak rękawki – zakładane na przedramiona i ramiona do kompletu z koszulką z krótkim rękawem lub tzw. buffy – kominy wielofunkcyjne, wykorzystywane jako opaski na głowę, czapki bądź zakładane na szyję.

W zależności od użytych materiałów, technologii szycia czy dodatkowych funkcjonalności, rozpiętość cenowa bywa spora. Na szczęście szeroka oferta dostępna na rynku pozwala na dobór odzieży dobrej jakościowo i za rozsądne pieniądze. Sprawdź ofertę https://www.zielonysklep.pl/brand/57-4f, aby wybrać swój optymalny zestaw ciuchów do biegania.

Jaka odzież do biegania jest najbardziej odpowiednia? Poznaj kilka „złotych zasad”

  1. Wszystko zależy od tego, jak intensywny trening planujesz wykonać oraz w jakich warunkach. Uniwersalna zasada głosi, że na bieganie należy ubrać się tak, jakby temperatura powietrza była o około 10 stopni wyższa niż wskazuje termometr. Nie dziwne zatem, że wczesną wiosną niektórzy wykonują mocne treningi w krótkich spodenkach.
  2. Jeśli na zewnątrz panuje pogoda mało zachęcająca do aktywności, załóż dwie lub więcej warstw odzieży. Powietrze pomiędzy poszczególnymi warstwami będzie dobrym izolatorem ciepła, dzięki czemu możesz wykonać trening nawet w ujemnych temperaturach. Na duży mróz załóż odzież termiczną bezpośrednio na ciało, na nią bluzę z kapturem i długim rękawem, np. z kolekcji 4F odzież do biegania. Zestaw uzupełnij bezrękawnikiem.
  3. Ubiór dopasuj również do planowanej intensywności biegania. Jeśli planujesz bieganie z odcinkami w granicach tętna maksymalnego, wybierz lżejszą odzież niż na trening slow jogging. W tym ostatnim przypadku odzież do biegania – jaka będzie najbardziej odpowiednia to niemal taka sama, jaką wybierzesz na żwawy spacer.
  4. Warto również pamiętać, aby na zawody nie zakładać odzieży nowej, nie przetestowanej. Zazwyczaj może wiązać się to z otarciami i dyskomfortem z powodu niedopasowania a w efekcie – rezultatem gorszym od założonego. Zatem najlepsza odzież do biegania na zawodach to taka, którą zna Twoje ciało.
  5. Upał nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności na zewnątrz. W takiej pogodzie sprawdzą się koszulki na ramiączkach, wykonane z siateczki mesh, w jasnych kolorach odbijających światło słoneczne. Kobiety mogą założyć top lub biustonosz sportowy. Całości dopełnią krótkie leginsy i czapka z daszkiem na głowie (najlepiej w białym kolorze), chroniąca głowę przed przegrzaniem.

Rozpoczynając przygodę z bieganiem, warto jednak skupić się początkowo na regularności treningu. Z szaleństwem zakupów najlepiej wstrzymać się z dwóch powodów. Sprawdź, czy bieganie zostanie z Tobą na dłużej, a poza tym pamiętaj – to jedna z lepszych metod odchudzania, zatem duża szansa, że odzież do biegania zakupiona na początku tej fascynującej drogi z czasem stanie się po prostu za duża!

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…