Szuflady są niezbędnym elementem w komodach i szafach. Zdecydowanie ułatwiają one przechowywanie i organizowanie wielu przedmiotów w jednym miejscu, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie porządku, a w razie potrzeby skorzystania z konkretnej rzeczy zawsze wiadomo, gdzie się ona znajduje.

W meblach stosuje się wiele różnych rodzajów szuflad. Mają one różne kształty, głębokości i ogólne wymiary. Oprócz tego każda pojedyncza szuflada, aby móc spełniać swoją funkcję, musi zostać osadzona na specjalnych prowadnicach. To właśnie one umożliwiają użytkownikom swobodne otwieranie i zamykanie tych elementów. Prowadnice także występują w różnych wariantach, które przeznaczone są do różnych rodzajów szuflad. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, jaka konkretna prowadnica będzie odpowiednia dla danej szuflady.

Rodzaje prowadnic do szuflad

Tak jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są różne rodzaje prowadnic do szuflad, charakteryzujące się różnymi właściwościami, możliwościami i zastosowaniami. Istnieje też kilka funkcjonalności, które mogą posiadać konkretne rodzaje tych elementów. Są to:

 – funkcja Push-to-Open – czyli opcja, umożliwiająca otwarcie szuflady poprzez naciśnięcie na jej frontu. Często spotykana w meblach nowoczesnych, a także w meblach kuchennych.

– ciche domykanie – opcja sprawiająca, że podczas zamykania szuflady specjalny mechanizm wyhamowuje prowadnicę i powoli domyka szufladę, dzięki czemu cały proces jest niemal bezszelestny.

– samodomknięcie – to specjalny mechanizm, którego zadaniem jest złapanie popchniętej w celu zamknięcia szuflady i pociągnięcie jej do korpusu.

– wysuw pełny/częściowy – opcja która sprawia, że szuflada wysuwa się do końca lub tylko częściowo, w zależności od potrzeb klienta.

Każda z tych funkcjonalności może wystąpić w różnych wariantach prowadnic do szuflad. Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje tego typu produktów. Najpopularniejszym i oferującym najwięcej opcji rozwiązaniem są obecnie prowadnice kulkowe. Charakteryzują się ogromną wręcz trwałością, prostym montażem, niską wagą i przeważnie atrakcyjną ceną. Na drugim miejscu znajdują się dziś prowadnice rolkowe, także cieszące się całkiem sporą wytrzymałością, jednak głównym argumentem na ich korzyść jest zazwyczaj ich niska cena. Oferują nieco mniej funkcjonalności niż prowadnice kulkowe, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Trzeci rodzaj, czyli prowadnice dolnego montażu, najczęściej można spotkać w przypadku szuflad drewnianych. Głównie stosuje się je w eleganckich i designerskich meblach, w których wygląd ma bardzo duże znaczenie. Podobnie jak w przypadku prowadnic kulkowych, te także mogą mieć wiele różnych funkcjonalności.

Jak zamontować prowadnice do szuflady?

Na to konkretne pytanie nie ma pojedynczej odpowiedzi, gdyż sposób montażu prowadnic jest w dużej mierze uzależniony od tego, jakiego typu one są. Dziś stosuje się niemal wyłącznie montaż za pomocą śrub, dzięki czemu cała konstrukcja jest wytrzymała i może utrzymać nawet bardzo duże obciążenie.

Bardzo często schemat montażu prowadnic jest następujący: umieszczamy prowadnice na ściankach szuflady w przeznaczonym dla niej miejscu, a zazwyczaj ma ono otwory lub wgłębienie (trzeba też pamiętać, aby elementy prowadnic były ustawione w odpowiednim kierunku), następnie za pomocą dołączonych do zestawu śrub przykręcamy je i upewniamy się, że nigdzie nie ma luzów ani nic nie wystaje. Następnie przykręcamy szyny prowadnic we wnętrzu mebla, z którego pochodzi szuflada. Tutaj także zwracamy uwagę na orientację elementów. Gdy upewnimy się, że cała konstrukcja jest stabilna, możemy umieścić szufladę na swoim miejscu przy użyciu prowadnic.

Gdzie kupić wysokiej jakości prowadnice do szuflad?

Ze względu na popularność tego typu elementów meblowych, są one powszechnie dostępne w wielu miejscach, najczęściej w sklepach meblarskich i z akcesoriami do mebli. Aby mieć jednak pewność, że zakupiona prowadnica jest wysokiej jakości i posłuży dobrze przez lata, należy wybrać sprawdzony sklep, taki jak: https://gryc24.pl/prowadnice-do-szuflad,cp94,pl.html

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…