• 15 września 2021

Regulacja kół to jedna z częstszych czynności, jakie wykonuje mechanik podczas corocznych przeglądów i napraw samochodów. Nic dziwnego, ponieważ od prawidłowego ustawienia ich geometrii może zależeć dłuższa żywotność opon, zawieszenia, części układu kierowniczego oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czynność ta dodatkowo wpływa na wydatki, bowiem przez mniejsze opory w trakcie jazdy, pojazd zużywa mniej paliwa. Jeśli jesteś kierowcą i mimo to nie poddałeś jeszcze auta do kalibracji kół, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem, z którego dowiesz się m.in dlaczego geometria kół jest tak istotna.

Czym dokładnie jest geometria kół?

Regulacja kół inaczej zwana geometrią oznacza wiele ustawień, wedle których powinno się regularnie przeglądać i korygować koła pojazdu. Mimo, że nowe auto kupuje się ze wszystkimi najnowszymi i najpotrzebniejszymi kalibracjami, podczas regularnej jazdy dochodzi po prostu do ich zmiany przez różne, małe kolizje w układzie zawieszenia lub ingerencje w elementy samochodu, jak np. montaż nowych opon. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy samochód doznał poważnych uszkodzeń np. na wskutek rozległego wypadku, podczas którego koła lub podwozie doznało mocnych uszkodzeń. Wówczas odpowiednie skalibrowanie kół jest zazwyczaj niemożliwe.

Jak zachowuje się pojazd, który ma nieprawidłowo skalibrowaną geometrię kół?

Jeśli oddajesz auto do regularnej kontroli kół u mechanika, czyli wg. opinii specjalistów raz na rok, Twoje auto nie powinno sprawiać nieprzyjemności związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem kół. Jeśli jednak dojdzie do podejrzenia wad, jak najłatwiej poznać niewyregulowaną geometrię kół? Np., gdy;

– pojazd podczas jazdy nie jedzie prosto po właściwym torze, ale ściąga w jedną ze stron (choć może to być wynik uszkodzenia elementów kierownicy lub układu hamulcowego)

– zauważysz, że elementy zawieszenia i układu kierowniczego szybciej się zużywają

– bieżniki opon nierównomiernie i ekspresowo się przecierają

– spalanie auta niespodziewanie zwiększa się

Wówczas, gdy zaobserwujesz powyższe elementy, warto byś jak najszybciej podjął działania kalibracji kół i oddał pojazd do specjalisty. Może to znacząco wpłynąć na komfort użytkowania auta i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Auto, które daje widoczne oznaki niewyregulowanych kół, warto oddawać do mechanika zaraz po zimie, kiedy to śnieg roztapia się i odsłania wszelkie niebezpieczne dziury i nawierzchnie utrudniające jazdę. Jednak nie tylko pora roku jest tu istotnym aspektem. Auto, które również wymaga kalibracji kół to takie, które jest świeżo po zamontowaniu ogumienia lub elementów zawieszenia, po naprawie układu kierowniczego, czy po kolizji lub wymianie opon.

Ustawienia geometrii kół – gdzie wykonać i dostać sprzęt pomocny w ich regulacji?

Wszelkie naprawy związane z pojazdem, nawet te z pozoru niewinnie wyglądające, powinny odbywać się w profesjonalnych serwisach lub warsztatach samochodowych. Nie inaczej jest właśnie z regulacją kół – proces ten musi być wykonany bardzo precyzyjnie tak, by nie zaszkodzić pojazdowi – nie da się zatem skalibrować kół nie posiadając wiedzy i umiejętności mechanika oraz drogiego, skomplikowanego sprzętu ułatwiającego ów proces. To właśnie dostęp do tych sprzętów mogą mieć tylko i wyłącznie kompetentni pracownicy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pojazdami.

Jeśli jesteś mechanikiem lub posiadasz swój warsztat samochodowy i poszukujesz wysokiej jakości sprzętu do kalibracji geometrii opon, koniecznie odwiedź https://sklep.tiptopol.pl/urzadzenia-do-geometrii-kol.html. W ofercie sklepu znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria pomocne w regulacji kół, jak adaptery do koła, blokady kierownicy, szczypce, obrotnice oraz profesjonalne czy cenione przez wielu mechaników urządzenie do kalibracji samochodów ciężarowych.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…