Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się jak pozbyć się muszek owocówek z domu, dochodził prędzej czy później do smutnego wniosku, że nie jest to prosta sprawa. Muszki owocówki pojawiają się nagle i jeśli nie zareagujemy natychmiast, po kilku dniach możemy mieć ich w domu całe stado. Dlatego tak ważne jest skuteczne pozbywanie się muszek, po którym nie zostaje ani jeden osobnik.

Ekologiczne łapki na muszki owocówki

Popularne preparaty owadobójcze często zawierają w swoim składzie masę zbędnych chemikaliów, które nie tylko zabiją niepożądane w domu muszki, ale także mogą zabić inne organizmy, przedostając się do środowiska. Również dla zdrowia człowieka nie są obojętne. W takim razie jak pozbyć się z domu muszek owocówek, jeśli nie za pomocą ostrej chemii? Można spróbować domowych sposobów, ale prawda jest taka, że niewiele z nich zadziała naprawdę skutecznie na dużą ilość muszek. 

W pozbywaniu się muszek owocówek, bez jednoczesnych strat na zdrowiu środowiska naturalnego, najlepiej sprawdzają się ekologiczne pułapki na muszki owocówki. Zwykle są w kształcie owocu lub warzywa, wykonane z estetycznie wyglądającego z zewnątrz tworzywa. W środku wypełnione ekologicznym płynem, który zwabia i zabija muszki. Jako że te owady przyciągają kolory takie jak żółty czy pomarańczowy oraz słodki zapach, to tak też najczęściej działają łapki- wykorzystując te elementy. Kiedy pozbędziemy się problemu, a łapkę wyrzucimy, nie zaszkodzi ona już żadnemu organizmowi.

Ekologiczną łapkę na muszki owocówki należy stawiać w miejscu wolnym od przeciągów, ale w pobliżu miejsca, gdzie zwykle bytują. W większości domów będzie to kuchenny blat, choć zdarza się, że przy dużym stadzie, muszki rozproszą się na więcej pomieszczeń. Wtedy dla skutecznego działania łapki, najlepiej kupić po jednej do każdego pomieszczenia. Muszki owocówki składają bardzo dużą ilość jaj, dlatego każda pułapka, na jaką się zdecydujemy, musi stać przynajmniej kilkanaście dni, tak żeby zdążyły się złapać muszki, które dopiero wyklują się z jaj. Niestety, nie da się usunąć samych jaj, ponieważ są zbyt małe, żebyśmy je zobaczyli.

Pomocnicze sposoby na pozbycie się muszek owocówek

Pomocniczo na muszki owocówki możemy także używać wysokiej temperatury. Najpierw powinniśmy osuszyć wszystkie wilgotne pomieszczenia, a następnie odkręcić tam kaloryfery na maksymalną wartość. Muszki nie lubią gorącego i suchego powietrza i nie rozmnażają się w takich warunkach. Od tego jak pozbędziemy się muszek owocówek z domu, zależy to, czy będą jeszcze do nas wracać. Oczywiście, w każdym momencie możemy np. przynieść jakąś larwę z owocami do domu, ale najczęściej muszki pojawiają się ponownie, bo nie zostały odpowiednio usunięte.

Muszki nienawidzą zapachu mięty i bazylii, dlatego w walce z nimi skutecznie sprawdzają się rozpylone olejki eteryczne o tych właśnie zapachach. Jako że muszki mogą kumulować się również wilgotnych łazienkach, to tam również warto postawić na miętowy odświeżacz lub bazyliowy płyn do podłóg. Do nieprzyjemnych dla muszek zapachów należy także lawenda. Może lawendowa świeczka w kuchni to jest to, czego potrzebujesz?

Jak nie dopuścić do pojawienia się muszek owocówek?

Być może, zamiast zastanawiać się jak pozbyć się muszek owocówek, lepiej jest zawczasu pomyśleć jak je zniechęcić do goszczenia w naszym domu czy firmie. Najważniejszą zasadą, która powinna obowiązywać w miejscach narażonych na inwazję muszek, jest: czystość ponad wszystko. Zwłaszcza latem, kiedy owadów jest najwięcej. Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie, zainwestuj w śmietnik z pokrywką i zawsze z niej korzystaj, sprawdzaj, czy w odpływach nie ma resztek jedzenia. Weź pod uwagę, że muszki owocówki nie potrzebują wiele, wystarczy im nawet mała plama od soku na blacie. Owoce i pieczywo szczelnie przykrywaj lub chowaj do lodówki. Pamiętaj o regularnym wynoszeniu bioorganicznych śmieci. Nie zostawiaj niedokręconych słoików z miodem czy butelek z syropem. To wszystko, to proste zasady, które skutecznie zapobiegają pojawianiu się w domu nie tylko muszek, ale także innych insektów. 

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…