Dezynfekcja biura, zwłaszcza w obecnych czasach, jest bardzo ważna. Wykonując tę czynność sprawiasz, że zarówno pracownicy, jak i klienci czują się bezpieczni. Sprawdź, w jaki sposób możesz dokonywać dezynfekcji w biurze w skuteczny i bezpieczny dla otoczenia sposób.
Jakie metody dezynfekcji są dostępne?
Decydując się na przeprowadzenie dezynfekcji, możesz skorzystać z kilku metod, takich jak:
- Manualna dezynfekcja pomieszczeń – polega na ręcznym myciu powierzchni i sprzętów. Stosuje się ją, aby odkazić pojedyncze elementy, np.: poręcze, klamki czy panele dotykowe.
- Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonowania – polega na nasyceniu powietrza w pomieszczeniu ozonem. Metoda ta świetnie nadaje się do przeprowadzenia dezynfekcji w biurze, a także w pomieszczeniach socjalnych o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów.
- Dezynfekcja pomieszczeń metodą zamgławiania – polega na rozpyleniu w pomieszczeniu płynu dezynfekcyjnego. Krople środka są tak drobne, że nie powoduje on zamoczenia powierzchni ani żadnych elementów w otoczeniu.
- Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą gazowania – jest to metoda dezynfekcji chemicznej. Stosuje się ją głównie w pomieszczeniach wysokich i o dużej kubaturze – takich jak hale sprzedażowe lub magazyny.
- Dezynfekcja pomieszczeń opryskiem elektrostatycznym – jest to również metoda dezynfekcji chemicznej, która wykorzystuje własności elektrostatyczne.
- Dezynfekcja powierzchni metodą naświetlania promieniami UV-C – polega na naświetlaniu powierzchni promieniami UV lub UVC. Stosuje się ją głównie do przeprowadzania dezynfekcji w biurach. Jeżeli chcesz na co dzień korzystać z właściwości promieni UV, to możesz zaopatrzyć się w coś takiego jak lampa bakteriobójcza do biura.
Odpowiednia dezynfekcja rąk – bardzo ważny element dezynfekowania biura
Jeżeli chcesz, aby Twoje biuro zachowało czystość i było wolne od bakterii i wirusów, to musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Przeprowadzanie dezynfekcji w tego typu miejscu jest ważne, ale równie istotne jest także przestrzeganie zasad dotyczących higieny. Przede wszystkim zadbaj o to, aby dozowniki z płynem dezynfekującym wyposażone były w system, który pozwoli na skorzystanie z nich w sposób bezdotykowy, ponieważ bezdotykowe użycie zapobiega kumulacji patogenów na powierzchni.
Do zarażeń wirusami dochodzi drogą kropelkową, dlatego, jeśli ktoś zasłoni usta podczas kichania, używając do tego ręki, a następnie dotknie jakiejś powierzchni, to jest duża szansa na przeniesienie choroby. Wirus znajdujący się na dłoniach rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie i w krótkim czasie może stać się niemal wszechobecny. Z tego względu tak ważne jest przygotowanie odpowiednich dozowników z płynem odkażającym, które należy umieścić w takich miejscach, jak:
- Sale obsługi klientów – należy w nich umieścić nie tylko dozowniki, ale także ręczniki jednorazowe i kosze na śmieci – które należy regularnie opróżniać. Ponadto dozowniki na płyn i żel powinny posiadać czujnik, który zapewni bezdotykowe użycie. Warto umieszczać je nie tylko przy wejściu, ale także w pobliżu punktów obsługi. W pomieszczeniu powinny być dostępne również chusteczki higieniczne, z których klienci będą mogli skorzystać w razie kataru.
- Łazienki – w tego typu pomieszczeniach bardzo ważne jest nie tylko wystawienie płynów dezynfekujących, ale i mydła, które będzie posiadało możliwość bezdotykowego użycia. Ponadto dobrze widziane będą jednorazowe nakładki na sedes oraz chusteczki jednorazowe.
- Sale konferencyjne – powinny znaleźć się w nich oczywiście produkty do dezynfekcji dłoni oraz kosze na śmieci, ale także środki niezbędne do przeprowadzanie dezynfekcji w biurze– czyli np. płyny do dezynfekowania powierzchni.
- Pomieszczenia socjalne – nie należy zapominać również o tego typu pomieszczeniach, w których także muszą znaleźć się płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, chusteczki higieniczne oraz kosze na śmieci.
W pobliżu środków odkażających warto umieścić plakaty lub tablice informacyjne, na których będą znajdowały się niezbędne informacje i instrukcje dotyczące prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk.