• 4 sierpnia 2022

Sztucer kulowy to bardzo popularna broń myśliwska, wykorzystywana i zaprojektowana z myślą przede wszystkim o polowaniu na większą zwierzynę. Wysokiej jakości sprzęt umożliwia szybkie oddawanie strzałów, które cechują się wysokim stopniem precyzji. Podstawowy podział uwzględnia sztucery myśliwskie powtarzalne oraz samopowtarzalne, czyli półautomatyczne. Co to jest sztucer, jak wybrać ten odpowiedni i gdzie warto go nabyć – te odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Sztucer kulowy – rodzaje

Sztucer myśliwski powtarzalny, tak zwany repetier, wymaga, żeby użytkownik ręcznie załadował magazynek oraz wystrzelił nabój. Taki rodzaj sztucera kulowego używany jest już od XIX wieku, kiedy to został wynaleziony w Ameryce. Choć wcześniej używano go również w wojsku, teraz przede wszystkim ma on swoje zastosowanie w myślistwie. Jednymi z najbardziej polecanych i cenionych powtarzalnych sztucerów myśliwskich są, chociażby Remington 770 i 783, a także Mossberg Patriot 308.

Sztucer kulowy samopowtarzalny ma natomiast taką zaletę, że przeładowanie naboi następuje automatycznie. Posiada on inny rodzaj napędu mechanizmów, a jego działanie oparte jest na odprowadzeniu prochów gazowych, bądź też odrzucie lufy lub zamka.

Wyróżnia się również sztucery myśliwskie łamane, wymagające złamania przed wprowadzeniem ładunku. Taki mechanizm daje wiele zalet – sztucer jest wówczas krótszy, a przez to lżejszy i lepiej wyważony.

Jak wybrać sztucer myśliwski?

To pytanie zadają sobie zazwyczaj osoby, które stają przed wyborem swojej pierwszej broni kulowej przeznaczonej do polowania na zwierzynę. Przyszły myśliwy powinien zwrócić uwagę na szereg cech, aby sztucer myśliwski mógł mu dobrze i niezawodnie służyć. Warto przede wszystkim ustalić, na jaką zwierzynę zamierza się polować – konkretne gatunki i sytuacje będą wymagały użycia innej broni.

Jeżeli jednak dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z polowaniem, nie zawsze mamy jasno wyklarowane plany. Dlatego na rynku znajdziemy szereg dobrej jakości sztucerów myśliwskich o przeznaczeniu uniwersalnym, które nazywa się również bronią kombinowaną. Istotną zaletą jest w ich przypadku to, że z powodzeniem można strzelać z nich za pomocą zarówno kul, jak i śrutu, z różnych odległości, a także – oczywiście – polować na mniejszą i większą zwierzynę. Uniwersalna broń będzie dobra na początek również ze względu na bardziej przystępną cenę, która sprawia, że taki wybór jest bardzo atrakcyjny dla początkującego myśliwego.

Osoby nieco bardziej wprawione, posiadające większe doświadczenie w polowaniu, mogą się pokusić o kupno bardziej wyspecjalizowanego sztucera kulowego. Warto przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Myśliwi leworęczni powinni używać wyłącznie broni przeznaczonej dla osób leworęcznych. Jest to opcja znacznie wygodniejsza w tym przypadku, pozwalająca na precyzyjne oddawanie strzałów i optymalny rozwój swoich umiejętności. Po drugie, warto mieć świadomość, w jaki sposób powinno się dobierać wielkość kalibru, ponieważ jest to kwestia ściśle związana z naszym bezpieczeństwem podczas łowów. Do powalenia zwierzęcia niezbędne jest oddanie idealnie precyzyjnego strzału lub silne rażenie kuli – a najlepiej połączenie obu, choć nie zawsze jest to możliwe. Generalnie, wybierając kaliber sztucera kulowego warto kierować się zasadą, że im jest on większy, tym łatwiej nam będzie powalić zwierzynę, jeśli strzał nie będzie dostatecznie celny.

Gdzie kupić dobry sztucer myśliwski?

Wszelką broń warto kupować w zaufanym i sprawdzonym sklepie, takim jak https://armaj.com.pl/, który jest gwarancją wysokiej jakości sprzętu oraz możliwości otrzymania profesjonalnej, fachowej porady. Wówczas możemy mieć pewność, że nabywamy odpowiedni sztucer myśliwski do planowanego zastosowania i doświadczenia w polowaniu. Co więcej, w takich salonach, jak Armaj można liczyć na naprawdę atrakcyjne ceny.

Jeśli myślisz o zakupie sztucera kulowego, ale nie masz dużego doświadczenia z bronią, zaufaj profesjonalistom, którzy posiadają obszerną wiedzę w tej dziedzinie.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…