Franchising to jedno z tych obcojęzycznych słów, które już na stałe weszły do powszechnego użycia. Stosuje się też wersję nieco bardziej spolszczoną, czyli franczyza. Z pewnością i Ty nie raz spotkałeś się z tym określeniem. Czy jednak wiesz, co tak naprawdę kryje się pod słowem franczyza? Jeżeli nie, to poniżej znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.

Franchising co to jest?

Franczyza to jedna z umów szeroko rozumianego prawa handlowego, w której występują franczyzodawca oraz franczyzobiorca. W roli franczyzodawcy występuje zazwyczaj marka o ugruntowanej już pozycji na rynku. Dzięki tej umowie chce ona rozszerzyć zasięg swojej działalności na nowe obszary, szczególnie nowe kraje. Dotyczy to zwłaszcza produktów regionalnych, jak np. popularnej w Ameryce Południowej kukurydzy, serwowanej na wiele sposobów w wygodnej formie street food. Franczyzodawca udostępnia tzw. know-how, znaki towarowe (logo), a także zapewnia wsparcie finansowe, np. na wyposażenie lokalu lub zakup tzw. przyczepy gastronomicznej. Franczyzobiorca płaci natomiast tzw. opłaty franczyzowe, na które składa się w głównej mierze procent od uzyskanych dochodów.

Franczyza i jej rodzaje

Rodzaje franczyzy w Polsce, czyli takie, z których skorzystanie dopuszcza polski ustawodawca to:

  • Franczyza dystrybucyjna – czyli polegająca na sprzedaży konkretnych produktów.
  • Franczyza koncepcyjna – czyli prowadzenie działalności zgodnie z założeniami modelu biznesowego franczyzodawcy.
  • Bezpośrednia franczyza – jeden rodzaj działalności, prowadzony w jednej konkretnej lokalizacji.
  • Wielokrotna franczyza – najbardziej rozbudowana forma franczyzy. Zakłada prowadzenie szeregu działań na określonym terytorium z prawem dalszej substytucji franczyzy.

W związku ze wzrostem zainteresowania franchisingiem, od ponad 20 lat działa w Polsce dedykowana organizacja, która zrzesza franczyzodawców. Są oni zobowiązani do przestrzegania zasad Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy.

Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Własny biznes i franchising, to dwa nierozerwalne pojęcia. Z tego rozwiązania może skorzystać zatem niemal każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek. Szczególnym powodzeniem franczyza cieczy się w przypadku usług gastronomicznych, np. jeżeli chcesz otworzyć lokal lub wykupić miejsce na tzw. wyspę w galerii handlowej. To także bardzo dobry model biznesowy, gdy dopiero wchodzisz na rynek i nie masz zbyt wielu środków na promocję swoich towarów lub usług. Korzystając z ugruntowanej pozycji franczyzodawcy, masz zapewniony dużo łatwiejszy start.

Ile kosztuje franchising?

Pojęcie i rodzaje franczyzy nie definiują kosztów tego modelu biznesowego. Wiele zależy od marki i pozycji, jaką wypracował na rynku franczyzodawca. Nie bez znaczenia są też zdolności negocjacyjne franczyzobiorcy. Jak w większości relacji biznesowych, także warunki umowy o franczyzę są w dużej mierze przedmiotem indywidualnych negocjacji między stronami. Dotyczą one w szczególności procentu zarobku, jaki franczyzobiorca będzie zobowiązany płacić franczyzodawcy. Jeżeli chcesz otworzyć własny lokal, przyczepę lub wyspę gastronomiczną, sprawdź ofertę https://crazycorn.pl/franczyza-fast-food-tychy/, czyli kukurydzy serwowanej na wiele sposobów. Ten franczyzodawca pobiera jedynie 5% wartości obrotu, ale tylko wówczas, gdy aktywnie prowadzisz sprzedaż. Poza sezonem ta franczyza nic Cię nie kosztuje.

Czy franchising ma wady?

Modele biznesowe nie są wprawdzie bez wad. W porządku franczyzy, mogą jednak zostać szybko zniwelowane, o ile mądrze wybierzesz franczyzodawcę, a następnie starannie przygotujesz się do negocjacji warunków umowy. Oprócz opłat franczyzowych, możesz negocjować wysokość kar za niewykonanie planu sprzedażowego, a nawet domagać się usunięcia takiego zapisu z treści umowy. Franczyza ma zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad, ponieważ przede wszystkim pozwala poznać specyfikę danej branży. To z kolei może być milowym krokiem ku kreowaniu własnej marki i pełnej samodzielności na rynku.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…