Niestety, ale różnego rodzaju schorzenia stóp u dzieci zdarzają się coraz częściej. Bardzo ważne jest tu zatem szybkie zdiagnozowanie ewentualnego problemu. To jednak dopiero początek. Równie ważne jest wdrożenie działań, które skutecznie zapobiegać będą dalszemu rozwojowi schorzenia. Mowa tu przede wszystkim o konieczności wyboru, a następnie o noszeniu przez dziecko obuwia ortopedycznego. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jakie buty ortopedyczne dla dziecka wybrać?

Czym są buty ortopedyczne dla dziecka?

Buty ortopedyczne to obuwie, które zostało specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby korygować zdiagnozowane u dziecka schorzenia stóp. W ten sposób buty ortopedyczne zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby. Poza tym, dziecko chodząc w butach ortopedycznych często odczuwać może dużo większy komfort. Zależy to od konkretnego rodzaju schorzenia. Wyróżnić można kilka rodzajów obuwia ortopedycznego. Najpowszechniej spotkać można się z takimi, które wyposażone są w obcas Thomasa. Takie buty bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu stóp płasko-koślawych. Często stosowane są także buty ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa. Taki model obuwia wykorzystuje się w przypadku szpotawości stępu, a także w przypadku dzieci ze skłonnością do skręceń stawu skokowego dolnego. To nie wszystkie dostępne modele butów ortopedycznych. Wyróżnić można jeszcze obuwie regresyjne. Stosowane jest w przypadku stopy końsko-szpotawej oraz stopy przywiedzionej.

Kiedy dziecko powinno nosić buty ortopedyczne? 

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że butów ortopedycznych dla dziecka absolutnie nie można kupować na własną rękę. Decydując się na taki krok, rodzic liczyć musi się z tym, że może dziecku bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przed zakupem obuwia ortopedycznego zawsze konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza ortopedy w celu przeprowadzenia konsultacji. To lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań i zdiagnozowaniu problemu zaleca zakup konkretnego modelu obuwia ortopedycznego. Trzeba tu zaznaczyć jedną istotną kwestię. Buty ortopedyczne często mylone są z butami profilaktycznymi. Wiedzieć trzeba, że są to dwa zupełnie inne rodzaje obuwia. Buty ortopedyczne, w przeciwieństwie do tych profilaktycznych, zawsze muszą być dobierane na podstawie wskazań lekarza ortopedy. Zatem kiedy buty ortopedyczne dla dziecka zakupić? Wtedy, kiedy to lekarz ortopeda wskaże na taką konieczność.

Jakie obuwie ortopedyczne dla dziecka?

Wiedząc, od kiedy buty ortopedyczne dziecko może nosić, warto jeszcze wiedzieć, czym takie buty powinny się cechować. Przede wszystkim dobrej jakości buty ortopedyczne dla dziecka powinny mieć szeroką i płaską powierzchnię. Bardzo ważne jest również to, z jakiego materiału takie buty zostały wykonane. W przypadku butów ortopedycznych materiał powinien być elastyczny i plastyczny. Dzięki temu obuwie przystosuje się do stopy. Dobrym wyborem mogą być tu buty ortopedyczne dla dzieci Danielki

Jaka konstrukcja butów ortopedycznych dla dziecka?

Zastanawiając się, jakie wybrać buty ortopedyczne dla dzieci wybrać, warto wspomnieć jeszcze o ich konstrukcji. Bardzo istotne jest to, że wybrany model butów ortopedycznych musi posiadać konstrukcję, która dopasowana jest do konkretnego typu schorzenia. Tylko wówczas obuwie będzie w stanie skutecznie hamować dalszy rozwój choroby. Dodatkowo konstrukcja butów zapewniać powinna właściwą stabilizację stopy.

O tym, kiedy buty ortopedyczne dla dzieci zakupić, decydować powinien wyłącznie lekarz ortopeda. Nie można takiej decyzji podejmować samodzielnie. To lekarz stwierdzić musi czy noszenie przez dziecko takiego obuwia jest konieczne, a jeśli tak, to jaki model powinno się wybrać. Zakupu butów ortopedycznych dokonywać można wyłącznie na podstawie wskazań lekarza. W innym przypadku może wyjść z tego więcej szkody, niż korzyści. Na szczęście oferta obuwia ortopedycznego na rynku jest bardzo szeroka. Dzięki temu zakupić można takie buty, które idealnie odpowiadać będą na konkretne potrzeby i wymagania dziecka.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…