Rozglądając się za odpowiednią biżuterią, wiele kobiet staje przed dylematem wyboru złotej lub srebrnej. Każdy z tych metali szlachetnych potrafi prezentować się wyjątkowo gustownie i stylowo, jednak to, który wybierzemy, może często zadecydować o dopełnieniu charakteru całego stroju i tego, co chcemy zakomunikować nim światu. Poniżej przedstawimy, czym charakteryzuje się biżuteria ze złota oraz srebra, oraz którą powinnaś wybrać dla siebie.

Wszystko o złocie

Przez lata posiadanie złotej biżuterii stanowiło wyznacznik wysokiego statusu majątkowego. Nie bez powodu; biżuteria wykonana z tego miękkiego, chociaż dość odpornego metalu, wciąż należy do jednej z droższych i niewiele osób może pozwolić sobie w związku z tym na przedmioty wykonane z czystego złota. Jako że złoto należy do najbardziej kowalnych spośród metali, zawsze tworzy się specjalne stopy, mające uodpornić powstałą biżuterię na niszczenie. Wówczas jego wartość określa się przy pomocy tzw. próby. Np. w przypadku zawartości 75% złota próba wynosi 750, a biżuteria posiada 18 karatów. Im większa zawartość innych metali w stopie, tym mniejsza czystość złota oraz jego wartość.

Dla kogo będzie odpowiednia złota biżuteria? Najczęściej zaleca się ją osobom o tzw. ciepłym typie urody. Jeżeli Twoje żyły posiadają zielonkawy odcień, prawdopodobnie kwalifikujesz się właśnie do owego typu. Należy mieć się jednakże na baczności, bowiem złota biżuteria posiada wiele odcieni i nie każdy będzie odpowiedni dla osób o ciepłej karnacji – żółte oraz czerwone złoto na pewno podkreślą Twoje stylizacje, jednak np. biżuterię wykonaną z białego złota lepiej zachować dla kogoś o chłodnym typie urody. Ponadto, podczas noszenia złota warto postawić na niewielką ilość biżuterii na raz – w większej ilości bowiem może prezentować się niezbyt elegancko.

Co warto wiedzieć o srebrnej biżuterii?

Srebro stanowi jeden z popularniejszych metali wykorzystywanych dotworzenia biżuterii. Jest przede wszystkim tańsze od złota, a ponadto łatwe w obróbce i miękkie. Aby srebrna biżuteria nie została uszkodzona, musi być utwardzana poprzez tworzenie stopów srebra z np. miedzią. najczęściej spotykany jest sterling silver, kruszec nie tylko solidny, ale i wyjątkowo piękny. W odróżnieniu od złota, dodanie innego metalu do srebra nie ma tak dużego wpływu na jego wartość – liczy się wzór i detale biżuterii, oraz to, jaką pracę w jej wykonanie włożył artysta czy jubiler. Czyszczenie srebra nie należy do trudnych zadań – wystarczy chwila polerowania pastą do biżuterii. Warto jednakże trzymać ją z daleka od silnych detergentów i wybielaczy.

Komu pasuje srebro? Powszechnie uważa się, że o noszenie srebrnej biżuterii powinny pokusić się przede wszystkim osoby o chłodnym typie urody. Najłatwiej rozpoznać to po niebieskim kolorze żył. Również błękitny odcień tęczówki oraz blada karnacja najprawdopodobniej świadczą o przynależności do chłodnego typu urody. Srebro stanowi bardzo piękny metal, który podkreśli wiele eleganckich stylizacji.

Złoto czy srebro – co wybrać?

To, na jaką biżuterię się zdecydujesz, zależeć powinno przede wszystkim od Twojego typu urody oraz gustu. Ramy dotyczące noszenia złotej czy srebrnej biżuterii zacierają się, ponadto wiele Pań wcale nie czuje potrzeby ograniczania się do wyłącznie jednego rodzaju metalu. Zarówno bowiem złota, jak i srebrna biżuteria nadaje noszonym stylizacjom elegancji i szyku. Złoto kojarzy się przede wszystkim z bogactwem i przepychem, srebro natomiast dodaje księżycowego blasku oraz pewnej dozy tajemniczości osobie, która je nosi.

Warto jednakże na koniec wspomnieć o jednej ważnej przewadze srebra nad złotem. Ponieważ w dzisiejszych czasach do produkcji biżuterii nie stosuje się już tzw. azotanu srebra, uczulenie na ów metal niemalże nie występuje. Alergia na złoto, chociaż zdarza się rzadko, ciągle może się przytrafić i wywoływać nieprzyjemne skutki w postaci zaczerwienienia i świądu. Co więcej, w przypadku posiadania alergii na złoto, niemożliwe jest noszenie np. koron protetycznych ani stosowanie kosmetyków zawierających płatki złota.

Powiązane artykuły

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jedno z tych wydarzeń w życiu, które może wydawać się nadzwyczaj stresujące i skomplikowane. Jednak odpowiednie przygotowanie może uczynić ten proces znacznie łatwiejszym i mniej uciążliwym. W poniższym artykule przyjrzymy się krokom, jakie trzeba podjąć, aby zminimalizować stres i chaos związany z przeprowadzką.…

Eco tuning – ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach, gdy zwiększanie wydajności pojazdów staje się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje eco tuning.Eco tuning to proces optymalizacji silnika samochodowego, który nie tylko zwiększa osiągi, ale także zmniejsza zużycie paliwa i wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Jednak…