Instalacje fotowoltaiczne są obecnie coraz bardziej popularne. Znacznie więcej osób jest świadomych pogłębiającej się degradacji środowiska naturalnego. Ograniczanie spalania węgla dla pozyskania energii jest współcześnie jedną z kluczowych metod walki o czystość atmosfery ziemskiej. Montaż własnej farmy fotowoltaicznej przez jak największą ilość osób pozwoli znacznie ograniczyć ślad węglowy. Mimo wszystko nie każdy jest świadomy tego, jak działają panele fotowoltaiczne. Wyjaśnienie tej kwestii może pomóc wielu wahającym się inwestorom w podjęciu decyzji o zamówieniu instalacji dla własnego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Panele to urządzenia przede wszystkim składające się z połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych. Stworzone są ze złączonych ogniw fotowoltaicznych, które pełnią jedną z głównych ról w procesie produkowania energii. Wybierając panele dla własnej instalacji, nie warto oszczędzać na tym etapie. To szczególnie od ich jakości zależy powodzenie działania farmy fotowoltaicznej i wydajność przez kolejne lata.

Zasadniczo budowę paneli fotowoltaicznych rozpoczyna hartowane szkło, pełniące funkcję wierzchniej osłony – głównie przed czynnikami atmosferycznymi. Następna warstwa to specjalna ochronna folia z tworzywa sztucznego – „laminująca” ogniwa fotowoltaiczne. Zapobiega ona zabrudzeniom, uszkodzeniom i przedostaniu się wilgoci, a także wzmacnia moduły. Pod folią mocowane są najczęściej krzemowe ogniwa, a pod nimi również znajduje się warstwa folii ochronnej. Całość zamyka dolna część obudowy paneli wraz z ramą aluminiową. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://www.vis-nova.eu/fotowoltaika-w-koninie.

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

W ogólnym ujęciu panele fotowoltaiczne – inaczej też słoneczne – służą przetwarzaniu promieni słonecznych w prąd elektryczny. Ogniwa fotowoltaiczne, mieszczące się wewnątrz, to półprzewodniki przekształcające promienie w energię. Najczęściej produkowane są z krzemu, selenu lub germanu, jednak popularniejsze zdają się być właśnie te krzemowe. Co więcej, mogą występować w formie polikrystalicznej albo monokrystalicznej. Różnią się więc nie tylko budową, ale też właściwościami, dlatego wybór rodzaju ogniw będzie miał znaczenie w procesie wytwarzania prądu z promieni słonecznych.

Jak działają panele fotowoltaiczne? Cała energia powstała w czasie procesów zachodzących w modułach, zostaje przeniesiona do inwertera. W tym urządzeniu zaś zostaje przemieniona w prąd zmienny. Dzięki temu powstaje gotowe źródło elektryczności, które może zasilić nie tylko oświetlenie i wszystkie sprzęty domowe, ale też posłuży do ogrzania całego gospodarstwa. Co więcej, darmowym prądem można też zasilić samochód elektryczny.

Panele fotowoltaiczne – działanie szczegółowe

Wielu zastanawia się, jakie dokładnie zachodzą procesy, by ostatecznie powstał prąd. Cała procedura rozpoczyna się, kiedy foton – najmniejsza jednostka światła – pada na panel solarny, a tym samym na płytę krzemową. Strumień następnie przesuwa elektrony krzemowe. Z kolei ruch tych pierwiastków pomiędzy elektrodami ogniwa wywołuje napięcie. Jak wiadomo, prąd to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Prąd powstały w opisanym procesie jest początkowo stały i jeszcze nie będzie się nadawał do zasilenia jakiegokolwiek urządzenia. Aby było to możliwe, pozyskana energia zostaje przeniesiona do inwertera (zwanego też falownikiem), w którym zostaje przekształcona w prąd zmienny. Po tym procesie z powodzeniem może zostać wykorzystana do uruchomienia wszelkich przedmiotów działających dzięki elektryczności.

Prawidłowe zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to gwarancja długoletniego korzystania z darmowego prądu. Wybierając zatem firmę, oferującą usługi fotowoltaiczne warto zdecydować się na fachowców, którzy nie tylko dobrze dopasują instalację do gospodarstwa, ale też podzielą się wiedzą na temat działania. MBM Solar to jedna z firm, których priorytetem jest maksymalne zadowolenie Inwestora poprzez dostarczenie usług najwyższej jakości. Zainwestuj w fotowoltaikę, Konin to również miasto, w którym przedsiębiorstwo świadczy swoje usługi.

Powiązane artykuły

rzeczoznawca majątkowy w zielonej górze (2)

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który potrafi dokładnie oszacować wartości różnych rodzajów mienia. Profesja ta wymaga nie tylko gruntownych kompetencji z zakresu rynku nieruchomości i finansów, ale także doświadczenia oraz znajomości przepisów prawa dotyczących oceny wartości majątku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy rzeczoznawcy…

leczenie niepłodności w Katowicach

Gdzie leczyć niepłodność?

Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz więcej par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąte małżeństwo boryka się z tym wyzwaniem. Pojawiające się trudności w posiadaniu potomstwa mogą prowadzić do frustracji, poczucia winy czy napięć między partnerami. Pomoc medyczna jest niezbędna do rozwiązania…